Nieco inna lekcja historii
Data: 17-05-2016 o godz. 20:08:43
Temat: Nauka


         Z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie klasy IIc pod opieką p. Sylwii Woszczyk, p. Anety Jackowskiej i p. Krystyny Wierzbickiej przygotowali niezwykłą lekcję historii. Zaprosili na nią uczniów Publicznego Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Błędowie.

          Lekcja odbyła się 12 maja 2016 roku na świetlicy szkolnej kolejno dla klas trzecich, drugich i pierwszych.Wśród historycznych dekoracji, którymi zajęły się: Angelika Jung i Katarzyna Kołacz zainscenizowano klasę szkolną. W rolę nauczyciela wcielił się Karol Tworek, uczniami byli: Klaudia Bator, Agata Witczak i Rafał Witczak. W przystępny sposób przedstawili oni okoliczności uchwalenia konstytucji - pierwszej ustawy zasadniczej w Europie, a drugiej (po Ameryce) na świecie oraz jej znaczenie dla Polski. Wszyscy słuchali z zainteresowaniem, gdyż słowo mówione przeplatane było patriotycznymi pieśniami, także we współczesnym wykonaniu, w tle których na ekranie pojawiały się portrety twórców konstytucji i ilustracje nawiązujące do tego wydarzenia.

          Szczególnie przejmująco zabrzmiały słowa Ignacego Krasickiego zawarte w  "Hymnie do miłości ojczyzny" w interpretacji Agaty Witczak:
           Święta miłości kochanej ojczyzny,
           Czują cię tylko umysły poczciwe.
           Dla ciebie zajadłe smakują trucizny,
           Dla ciebie więzy, pęta niezelżywe!
           Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny,
           Gnieździsz w umyśle rozkosze prawdziwe
           Byle cię można wspomóc, byle wspierać,
           Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać.
           Uczniowie przygotowujący tę lekcję uzmysłowili swoim kolegom, że pamięć o historii jest bardzo ważna. Jesteśmy członkami Unii Europejskiej, wspólnoty państw, mamy powód do dumy z tej przynależności, ale pielęgnujmy też naszą narodową tożsamość.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1928