NARODOWY STAJE SIĘ ŻUŻLOWY
Data: 30-04-2016 o godz. 16:18:24
Temat: Sport


W Warszawie 18.04.2015 roku odbyła się jedna z największych imprez żużlowych w historii żużla w Polsce. Na Stadionie Narodowym po raz ostatni było można zobaczyć w akcji Indywidualnego Mistrza Świata z 2010 roku, Tomasza Golloba, który potwierdził, że wystartuje z „dziką kartą”.

Zawody były oficjalnym pożegnaniem Tomasza Golloba z cyklem Speedway Grand Prix. Po raz pierwszy w historii na Stadionie Narodowym zostanie rozegrany turniej żużlowy.

To ogromne i jakże cudowne wydarzenie dla polskich kibiców żużla rozpoczynało cykl Speedway Grand Prix (Indywidualne mistrzostwa świata).

Niestety... zapowiadały się piękne mijanki między naszymi polskimi zawodnikami i resztą świata... cudowne pożegnanie ikony polskiego żużla... nie zakończyło się to happy'endem. Bardzo nierówny tor i szwankująca taśma startowa zakończyły zawody po 12 – stu biegach.

To była ogromna kompromitacja i wstyd dla Polski.

Jednak organizator zawodów chciał zrekompesnować kibiców powtórką 14 maja 2016 roku oraz w tym biletem na dzień drugi, w którym mają odbyć się zawody Polska vs. Reszta świata

- Naprawdę nie mogę się doczekać LOTTO Warsaw FIM SGP w Warszawie. To piękny stadion – mówi Tai Woffinden. Indywidualny Mistrz Świata 2015 wierzy, że tym razem wszystko będzie przygotowane perfekcyjnie, a zawody zadowolą wytrawnych kibiców żużla.

- Na dobrze przygotowanym torze pokażemy świetne ściganie. Sam liczę na wielkie tłumy na trybunach. I na to, że kibice będą nas wspierać. W kwietniu coś się zepsuło, ale gwarantuję, że to się nie powtórzy – zapewnia angielski żużlowiec na jednym z wywiadów.

Dwa żużlowe turnieje w jeden weekend i pożegnanie Tomasza Golloba z reprezentacją to już za niecały miesiąc czeka wszystkich fanów speedway`a, którzy na PGE Narodowym będą mogli kibicować swoim faworytom.

Mecz Polska – Reszta Świata będzie oficjalnym pożegnaniem Tomasza Golloba z reprezentacją Polski.

- Dla wszystkich, którzy interesują się żużlem, wiedzą, że Tomasz Gollob jest ikoną polskiego speedway'a.

Ponieważ decyzją zawodnika, Tomasz kończy powoli swoją karierę. W zeszłym roku skończył karierę w Grand Prix, a w tym zakończy karierę reprezentacyjną. Uważamy, że to się Tomaszowi należy od nas, za to co zrobił dla polskiego żużla – mówił Andrzej Witkowski, Prezes PZM.

- Bardzo się cieszę i z satysfakcją mogę powiedzieć, że mamy już prawie 90% sprzedanych biletów na zawody Speedway Grand Prix, a jednocześnie jestem głęboko przekonany, że pozostałe dziesięć procent sprzedamy bardzo szybko – rozpoczął konferencję prasową z udziałem Żużlowej Reprezentacji Polski Prezes Polskiego Związku Motorowego – Andrzej Witkowski.

– Cieszę się, że kibice po raz kolejny pokazują, że żużel jest polskim sportem narodowym.

PGE Narodowy jest gotowy do przyjęcia jednej z najważniejszych dyscyplin sportu w Polsce. Dwa dni z czarnym sportem, to naprawdę wyróżnienie. Cieszymy się, że możemy znowu gościć najlepszych żużlowców na naszym stadionie.

Prawo gospodarza imprezy, jaką są Indywidualne Mistrzostwa Świata na żużlu jest takie, że może ubiegać się o „dziką kartę”. Polski Związek Motorowy postarał się o taką i zawodnikiem, któremu przypadła ona w udziale będzie Patryk Dudek, zawodnik Zielonogórskiego klubu. Rezerwowymi na LOTTO Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland będą z kolei Maksym Drabik i Paweł Przedpełski.

- Liczymy na udany występ polskich zawodników w Warszawie, a mnie osobiście marzy się nawet „Mazurek Dąbrowskiego” – dodał Prezes Polskiego Związku Motorowego.

O celach sportowych opowiedział trener Żużlowej Reprezentacji Polski, Marek Cieślak. Trener kadry przyznał, że spotkania towarzyskie pozwalają sprawdzić się na tle bardzo silnych rywali.

- To jest trudna sprawa, podawać szóstkę miesiąc przed zawodami. Nie wszyscy mieli okazję startować w zawodach ligowych. Liczę na całą dziewiątkę, która została powołana do kadry. Moje typy na mecz Polska vs. Reszta Świata to: Maciej Janowski, Piotr Pawlicki, Patryk Dudek, Jarosław Hampel, Bartosz Zmarzlik oraz Maksym Drabik. Zawodnicy, którzy nie są w tej grupie, ale są w kadrze muszą być gotowi, bo wszystko może się zdarzyć – skomentował trener Marek Cieślak.

Ostrą walkę zapowiedział Maciej Janowski.

- Reprezentacja ma ogromny potencjał. Będziemy się bić o najwyższe cele, bo mamy jednych z najlepszych zawodników na świecie.

- Nadzieje są bardzo duże. Co prawda, początek sezonu w moim wykonaniu nie jest najlepszy, ale liczę na to, że do majowych zawodów zdołam uporać się z problemami, które mnie chwilowo dopadły. Na torze zawsze daję z siebie wszystko, całe serducho wkładam w to, co robię, dlatego liczę na dobry występ – wtórował mu Piotr Pawlicki.

- Chcę krok po kroku, rozwijać się, iść do przodu, a powinno być ok – jak zawsze skromnie podsumował Bartosz Zmarzlik.

- Jestem człowiekiem spełnionym. Wszystkie lata, które spędziłem w tym sporcie, spowodowały, że zostałem mistrzem świata. Dziękuję Panu Władysławowi Komarnickiemu, który pomógł mi zostać mistrzem świata. Dziękuję za piękne gesty PZM i całemu środowisku żużlowemu. Jest to dla mnie wielki gest i to nie jest smutne – to jest wspaniałe. Od dzisiaj będę kibicował moim młodszym kolegom – z dużym sentymentem podsumował Tomasz Gollob.

Marek Cieślak, trener żużlowej reprezentacji Polski, uważa, że biało-czerwoni startujący w cyklu Grand Prix 2016 stanowią wizytówkę nowego pokolenia naszych żużlowców.

– Najbardziej doświadczony jest z tego grona Jarosław Hampel, można powiedzieć, że to taki „stary wyjadacz” – mówi Marek Cieślak. – To zawodnik utytułowany, wracający po kontuzji, ale jestem przekonany, że nie będzie ona miała większego wpływu na jego postawę. Maciej Janowski przebojem wdarł się do elity w sezonie 2015, gdzie zajął siódme miejsce jako debiutant i pokazał się z jak najlepszej strony, wygrywając nawet jeden z turniejów. Bartosz Zmarzlik oraz Piotr Pawlicki to spełnienie moich marzeń, bo zawsze marzyłem o tym, żeby młodzi polscy żużlowcy szybko walczyli o wysokie cele. Udział w Grand Prix kształtuje charakter i wychowuje zawodników. Wyjdzie im to na dobre – ocenia CieślakArtykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1924