Śladami Szarych Szeregów...
Data: 11-04-2016 o godz. 21:57:23
Temat: Wycieczki


   Dnia 4 kwietnia 2016 roku odbyła się jednodniowa wycieczka do Warszawy. Brali w nim udział uczniowie z naszego gimnazjum, czyli 27 osób razem z nauczycielkami, p. Woszczyk i p. Szewczyk, które były opiekunkami tego wyjazdu.


   Wycieczka była zadaniem dwóch grup projektowych. Grupy te zajmują się tematyką II wojny światowej oraz dokładniej powstaniem warszawskim. Nasze zwiedzanie zaczęło się od Cmentarza wojskowego na Powązkach. Pan przewodnik oprowadził nas po części cmentarza i opowiedział o wybranych osobach. Najbardziej skupialiśmy się na uczestnikach wojny. Zapaliliśmy świeczki przy kilku pomnikach, w tym na grobach bohaterów naszej lektury, czyli Kamieni na szaniec Aleksandra Kamińskiego. 
 
   Z okien autokaru mieliśmy szansę zobaczyć m.in. dawną siedzibę Gestapo, kilka budynków obecnych ministerstw czy posłuchać ciekawych historii poszczególnych wieżowców. Zatrzymaliśmy się przy Pawiaku, czyli niegdyś największym więzieniem politycznym na terenie okupowanej Polski. Niestety, z racji tego, że był to poniedziałek, Muzeum Niepodległości było zamknięte. 

   Kolejnym punktem naszej wycieczki była gra uliczna na Starówce. Taka zabawa to ciekawy sposób zwiedzania Warszawy. Polegała na odpowiadaniu na zadane nam pytanie, które znajdowały się na kartkach rozdanych wcześniej przez pana przewodnika. Jednym z zadań było poproszenie przechodnia o zrobienie zdjęcia swojej grupie przy Pomniku Małego Powstańca. Nie było to jednak takie proste jak się wydaje, trzeba było uformować szyk wojskowy. Wiele punktów gry wymagało sprytu i odwagi. 

   Po zakończonej zabawie poszliśmy na obiad do jednej z warszawskich restauracji. Zwycięskiej drużynie rozdano nagrody. 

   Wypoczęci i najedzeni ruszyliśmy dalej. W Muzeum Powstania Warszawskiego czekała już na nas pani przewodnik, która opowiadała nam o dziejach powstańców. Muzeum to jest bardzo nowoczesne, znajdują się tam bronie, mundury, rekonstrukcja olbrzymiego bombowca, a także listy pisane w okresie powstania. Warto wspomnieć o bardzo dzielnych młodych ludziach, czasami młodszymi od nas, którzy te listy doręczali. Byli to harcerze. W muzeum jest też kino, które wyświetla film "Miasto ruin" pokazujący ogrom zniszczeń w powojennej Warszawie. Przed wojną w stolicy mieszkało ponad 1 300 000 ludzi, po zakończeniu powstania w ruinach ukrywało się około 1000 osób. 

   Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do domu. Wiele zapamiętaliśmy i wynieśliśmy z tej wartościowej wycieczki. Polecam tę trasę każdemu, warto na chwilę zastanowić się nad losem tych ludzi. 


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1915