Zielone Święto
Data: 08-04-2016 o godz. 19:20:40
Temat: Kultura


    Dzień Św. Patryka jest narodowym i religijnym świętem Irlandii. Obchodzony jest 17 marca...

   Przede wszystkim kim jest Święty Patryk? Otóż jest on patronem Irlandii oraz Nigerii. Na Zachodzie uważany jest również za patrona fryzjerów, bednarzy, kowali, górników, upadłych na duchu, inżynierów oraz za opiekuna zwierząt domowych. Ponad 1500 lat temu, był misjonarzem. Istnieją legendy głoszące o tym, że  Św. Patryk przekształcił Irlandię w kraj chrześcijański i dokonał wielu cudów (ożywiał zmarłych, przywracał wzrok ludziom). Istnieje również hipoteza, iż to właśnie przez tą postać w Irlandii nie ma węży. Pod koniec swojego życia dokonał chrztu kraju.

   Dzień Św. Patryka obchodzony jest nie tylko w Irlandii, ale i także w innych krajach. Najważniejszą tradycją tego święta jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Irlandczycy organizują festyny, w których dominuje barwa zieleni. Kolejnymi zwyczajami są także: pice "zielonego" piwa, pokaz tańców i muzyki.

     Dlaczego akurat tego dnia Irlandczycy świętują? 17 marca jest datą śmierci św. Patryka, więc co roku (właśnie w ten dzień) wspomina się jego życie i dokonania.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1914