Boże Narodzenie w Rosji
Data: 07-01-2016 o godz. 17:40:30
Temat: Kultura


   Czy jesteście ciekawi poznać zwyczaje i obchody Świąt Bożego Narodzenia w Rosji?
Rosjanie obchodzą je tuż tydzień po Nowym Roku, czyli dokładnie 7 stycznia.       Boże Narodzenie w Rosji - zgodnie z kalendarzem juliańskim, według którego żyje rosyjski Kościół prawosławny – obchodzone jest w tydzień po Nowym Roku. Jest to święto niezwykle radosne. Wielu Rosjan tradycyjnie udaje się wówczas do cerkwi. Liturgia Narodzenia Pańskiego zaczyna się zwykle po północy z 6 na 7 stycznia.
Obchody Bożego Narodzenia rozpoczyna Soczelnik (Сочeльник ), czyli wieczerza wigilijna.
      Na stole obowiązkowo powinno się znaleźć 12 postnych dań. Tradycyjnie są to kasze, grzyby, sałatki warzywne, ciasta i pierniki. Niekiedy - również ryby. Wśród młodych modna jest faramuszka, czyli zupa piwna, znana w Rosji jako staropolskie danie postne. Kolędy nie są tak popularne jak w Polsce, jednak także są śpiewane w Rosji.

       Pomijając Boże Narodzenie, Sylwester też jest trochę inaczej obchodzony. Większość Rosjan wita Nowy Rok w gronie rodziny lub przyjaciół.  Właśnie wtedy nasi wschodni sąsiedzi składają sobie życzenia i obdarowują się prezentami. Dzieciom podarunki - najczęściej są to zabawki i słodycze przynoszą Dziadek Mróz oraz jego wnuczka Śnieżynka. Popularne są też zabawy sylwestrowe na świeżym powietrzu. W Moskwie odbywają się one tradycyjnie na Placu Czerwonym, Teatralnym i Twerskim.  Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1891