Film o Witoldzie Pileckim
Data: 28-11-2015 o godz. 17:21:40
Temat: Kultura


   19 listopada uczniowie z klas III i II wzięli udział w wycieczce do kina na film o Witoldzie Pileckim - polskim bohaterze wojennym, który dobrowolnie trafił do obozu w Auschwitz. Film w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego, w którym w główną rolę wcielił się Marcin Kwaśny, został nakręcony na podstawie wspomnień syna tytułowego bohatera- Andrzeja Pileckiego.Kim był rotmistrz Witold Pilecki? Czy był aż tak ważny, żeby nakręcać na podstawie jego życia i działalności film?
Witold Pilecki urodził się 13-go maja 1901 w Ołońcu. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w KL Auschwitz. Był autorem raportów o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci. Stracony 25 maja 1948 roku w Warszawie. Oskarżenie anulowano w 1990 roku. Pośmiertnie, w 2006 roku otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

   Moim zdaniem tak. Jestem młodym Polakiem. Urodziłem się w wolnym kraju i nie wiem, co znaczy żyć w Ojczyźnie, która podlega innemu państwu. Jestem z tego szczęśliwy. Nie mniej jednak, sądzę że nie wolno nam zapomnieć o tym, że nie zawsze tak było. Jeszcze pod koniec XX wieku nasz kraj był rządzony przez komunistów. Polacy nie mogli mieć własnego zdania, nie mogli podejmować własnych decyzji i się rozwijać. Bohaterowie tego okresu chcieli to zmienić. Pragnęli wolnej Polski. Walczyli o wolną Polskę. Często umierali w imię wolnej Polski. Niestety nauka historii w gimnazjum kończy się na I Wojnie Światowej. Nie uczymy się o tym, co było niedawno, bo około 25 lat temu. Nie uczymy się o tym, jak inne państwa zabijały naszych obywateli za to, że pragnęli wolności, mimo że "przys­toi wal­czyć w ob­ro­nie praw, wol­ności, ojczyzny."

   Film okazał się straszny. Pokazywał to, o czym się nie mówi, o czym do niedawna nie wolno było mówić. Pokazywał trudy walki Polaków o wolność. Był to bardzo wartościowy seans, gdyż można było zasmakować życia bohaterów. Normalnego życia, a jednak dla nas tak niemożliwego. Tak niemożliwej walki. Tak niemożliwego poświęcenia. 
Takim właśnie człowiekiem był rotmistrz Witold Pilecki. Człowiek, który pragnął wolnej Polski. Człowiek, który chciał walczyć o wolną Polskę. Człowiek, który zginął za wolną Polskę.

   Takich ludzi było wielu. Powinniśmy ich szanować i o nich pamiętać. O ich walce, o ich poświęceniu. Powinniśmy dbać o nasz kraj, by ich ofiara nie poszła na marne.

Chwała Wam Bohaterowie!


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1874