Mikołajki
Data: 24-11-2015 o godz. 23:02:52
Temat: Kultura


  Co roku 6 grudnia obchodzimy Mikołajki. Nazwa ta wzięła się jak wszyscy wiedzą od Św. Mikołaja, ale kim był tak naprawdę i co takiego zrobił, że ma swoje święto?


Święty Mikołaj

   Mikołaj urodził się w Patras w Grecji ok. 270 r. Był jedynym dzieckiem zamożnych rodziców, uproszonym ich gorącymi modłami. Od młodości wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także wrażliwością na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców swoim znacznym majątkiem chętnie dzielił się z potrzebującymi. Miał ułatwić zamążpójście trzem córkom biednego szlachcica, podrzucając im skrycie pieniądze. Wybrany na biskupa miasta Miry , podbił sobie serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale także troskliwością o ich potrzeby materialne. Cuda, które czynił, przysparzały mu jeszcze większej chwały. Kiedy cesarz Konstantyn I Wielki skazał trzech młodzieńców z Miry na karę śmierci za jakieś wykroczenie, nieproporcjonalne do aż tak surowego wyroku, św. Mikołaj udał się osobiście do Konstantynopola, by uprosić dla swoich wiernych ułaskawienie.
    Kiedy indziej miał swoją modlitwą uratować rybaków od niechybnego utonięcia w czasie gwałtownej burzy. Dlatego odbiera cześć również jako patron marynarzy i rybaków. 
     W czasie zarazy, jaka nawiedziła jego strony, usługiwał zarażonym z narażeniem własnego życia. 
     Po długich latach błogosławionych rządów Mikołaj odszedł po nagrodę do Pana 6 grudnia. Jego ciało zostało pochowane ze czcią w Mirze. 
     O popularności św. Mikołaja jeszcze dzisiaj świadczy piękny zwyczaj przebierania się ludzi za św. Mikołaja i rozdawanie dzieciom prezentów. Podobiznę Świętego opublikowano na znaczkach pocztowych w wielu krajach. Postać św. Mikołaja uwieczniło wielu malarzy i rzeźbiarzy. Najstarszy wizerunek św. Mikołaja (z VI w.) można oglądać w jednym z kościołów Bejrutu.

Teraz już wiecie skąd się wzięło to święto i kim był prawdziwy Św. Mikołaj. Mam nadzieje, że nie pomylicie go z tym z czerwoną czapką.
                                                                                                       Uczennica klasy Ib 
                                                                                                                   JuliaArtykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1871