Niedługo Andrzejki!
Data: 24-11-2015 o godz. 23:01:11
Temat: Kultura


Ten fakt kojarzy nam się z licznymi dyskotekami, ale jak jest naprawdę? Mało osób teraz pamięta o prawdziwej historii Andrzejek.

     Andrzejki znane także jako Jędrzejki lub Jędrzejówki obchodzimy w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Nazywamy tak wieczór pełen niesamowitych wróżb. Pierwsza wzmianka o nim w Polsce pojawia się już w 1557 roku za sprawą Marcina Bielskiego. To święto jest specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.Historia

  Niegdyś wróżby andrzejkowe przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt. Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu. Pochodzenie andrzejkowych wróżb nie jest do końca znane.

Wróżby

Młode dziewczyny wysiewały w garnkach ziarna lnu i konopi, które zgrabiały męskimi spodniami. Robiły to w nadziei, że sprowadzi to do domu kandydata na męża, a jeśli dziewczyna pościła przez cały dzień i modliła się do świętego Andrzeja, to we śnie mógł ukazać się jej przyszły ukochany.

Panny ucinały w dniu świętego Andrzeja gałązki wiśni lub czereśni, a jeśli ona zakwitała w wigilie Bożego Narodzenia, świadczyło to o szybkim zamążpójściu. Również dziewczęta ustawiały się w koło i wpuszczały do środka gąsiora z zawiązanymi oczami (dziewczyna do której gąsior najpierw podszedł jako pierwsza miała wyjść za mąż).

Znanym po dziś dzień sposobami wróżenia są: czytanie z cienia rzucanego przez figurę odlaną z wosku, ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów zgromadzonych panien (ta której but pierwszy dotarł do progu miała jako pierwsza wyjść za mąż), pisanie imion na dwóch kartkach: imiona dziewczyn na jednej, a chłopców na drugiej. Potem dziewczyny przekłuwały z czystej strony kartkę z imionami chłopców. Dziewczyna miała potem wyjść za mąż za chłopca o imieniu, które przekłuła. Chłopcy natomiast przekłuwali kartkę z imionami dziewczyn.

Życzę wszystkim powodzenia. Mam nadzieje, że któryś z tych sposobów wypróbujecie. Kto wie, może to wy w Andrzejki dowiecie się czegoś o swoim przyszłym ukochanym/nej. Pamiętajcie jednak, że to tylko zabawa…

                                                                                                                                                 POWODZENIAArtykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1870