Ten dzień zmienił Amerykę.....
Data: 18-11-2015 o godz. 15:57:36
Temat: Kultura


   Zapewne wszyscy wiemy, co się stało 11 września 2001 roku... Tego dnia rano doszło do czterech ataków terrorystycznych na wieże World Trade Center oraz budynek Pentagonu...   Dokonało tego 19 porywaczy, którzy kupili 4 loty krajowe amerykańskich linii lotniczych. Przejęli oni stery samolotów i skierowali je na znane obiekty na terenie USA. Pierwszy atak skierowany był w wieżę światowego handlu-World Trade Center. Drugi atak nie był bezpośrednio po pierwszym, gdyż minęło trochę czasu i wtedy... Drugi samolot uderzył w bliźniaczą wieżę... Nowy Jork był oszołomiony oraz przerażony. Władze niezwłocznie zadziałały- ewakuowano wszystkie pobliskie dzielnice oraz zaczęto ratować tych, którzy wtedy znajdowali się w środku celu zamachowców. Ludzie byli w wielkiej panice, gdyż ich bliscy byli w śmiertelnych niebezpieczeństwie. Nie mówiąc już o poległych. Autentyczne nagrania przebiegu tych zdarzeń ukazują filmy ,,102 sekundy, które zmieniły Amerykę cz.1" oraz ,,102 sekundy, które zmieniły Amerykę cz.2". Widać tam praktycznie wszystko. Film wzbudza ogromne wzruszenie oraz pewien dreszcz emocji... Ale do rzeczy. Całe państwo zostało poruszone i zmuszone do działania! 

   Drugi atak skierowany był w budynek Pentagonu-siedzibę Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. A ostatni atak nie odbył się- porwany samolot rozbił się na polach Pensylwanii. Przypuszczano, iż miał on uderzyć w Kapitol albo Biały Dom, ale nie ma na to jednoznacznych dowodów. 
Jak to nie doszło do czwartego ataku? Zamachowiec zgubił cel? Nie umiał sterować? 
Skoro nie doszło, to czemu takie wielkie halo z tego powodu? 
A to dlatego, że zginęło wiele ludzi w tym samolocie, dzięki którym Nowy Jork obył się bez nowych ofiar. Ale jak to dzięki pasażerom? Tak to: pasażerowie stawiali opór, nie dawali wygrać porywaczom i zaatakowali ich przez co maszyna zboczyła z kursu i rozbiła sie. 

   W wyniku zamierzonych czterech ataków terrorystycznych zginęły 2973 osoby, nie licząc 19 zamachowców i 26 osób nadal oficjalnie uznawanych za zaginione...
Wśród tych ofiar zginęło sześcioro Polaków: Maria Jakubiak, Dorota Kopiczo, Jan Maciejewski, Łukasz Milewski, Anna Pietkiewicz oraz Norbert Szurkowski.

Niech spoczywają w spokoju...


Ola kl Ib


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1866