74 Igrzyska Śmierci czas zacząć!
Data: 18-10-2015 o godz. 17:29:02
Temat: Publikacje


     Czy zdołałbyś przetrwać w dziczy, zdany na własne siły, gdyby wszyscy dookoła próbowali wykończyć cię za wszelką cenę? 
Tytuł: Igrzyska Śmierci
Autor: Suzanne Collins
 

     74 lata temu 13 dystryktów zbuntowało się przeciwko władzom państwa Panem i doprowadziły do wybuchu wojny domowej, nazywanej Mrocznymi Dniami. Władze krwawo stłumiły powstanie, a w celu zastraszenia obywateli oraz zapobiegania podobnych zdarzeń w przyszłości, całkowicie zniszczono Trzynasty Dystrykt (najbardziej niebezpieczny, władający bronią atomową). Na pamiątkę tych wydarzeń co roku organizowane są Głodowe Igrzyska - krwawe zawody. Uczestnicy, zwani trybutami, są zamykani na ogromnej arenie kontrolowanej przez Kapitol i zmuszani do walki na śmierć i życie. 

     Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z chorą matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Nastolatka po śmierci ojca staje się głową rodziny i musi troszczyć się o swoich najbliższych, co jest prawdziwą walką o przetrwanie. Gdy jej młodsza siostra zostaje wybrana jako trybut do 74 Głodowych Igrzysk, Katniss zgłasza się na ochotnika i zajmuje jej miejsce. Drugim trybutem zostaje Peeta Mellark, syn piekarza. Oboje zostają przewiezieni do Kapitolu i są przygotowywani do udziału w zawodach. 
     Czy Katniss uda się zwyciężyć? Czy da radę stawić czoła innym trybutom? Jeżeli chcecie się tego dowiedzieć, koniecznie przeczytajcie tę książkę.

    "To nie jest książka dla dzieci. To jest powieść dla dojrzałych młodych ludzi, którzy rozumieją, że okrucieństwo jest częścią historii ludzkości, którzy potrafią dostrzec jego znamiona w najbardziej wyrafinowanych formach i którzy jak Katniss mają w sobie odwagę i determinację, by mu się przeciwstawić."


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1856