Wycieczka do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Data: 24-06-2015 o godz. 22:35:57
Temat: Kultura


       23.06.2015 r. w ramach projektu edukacyjnego „Moja Przyszłość” odbyła się wycieczka do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.       Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zajmuje się kultywowaniem pamięci i ochroną materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim oraz ochroną materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

       Ekspozycja stała pałacu pokazuje działalność Kazimierza Pułaskiego w Polsce i USA oraz zasłużonych Polaków w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. W muzeum podziwiać możemy eksponaty związane z takimi postaciami jak: Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn Niemcewicz, Helena Modrzejewska czy Ignacy Jan Paderewski.

Wnętrza wypełnione są niepowtarzalnymi meblami, obrazami, bronią, porcelaną, dokumentami, starymi mapami starodrukami i nie tylko. Obrazy przedstawiają głównie portrety i sceny bitew.  

       Wokół pałacu rozpościera się przepiękny park. Uważany jest za najbardziej urokliwy fragment Warki, miejsce spacerów i odpoczynku.  Z historią powstania jego niektórych elementów związanych jest wiele legend.

       Po zwiedzaniu pałacu i spacerze po parku w deszczu (niestety, pogoda nie dopisała) nadszedł czas na upragniony posiłek -  pizzę.


       Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, wycieczkę zdecydowanie należy zaliczyć do udanych. Za możliwość głębszego poznania bohatera historycznego związanego z naszym terenem i opiekę nad nami dziękujemy P. A. Szymanek i P. U. Sułowskiej. Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1841