Prezentacja projektów edukacujnych
Data: 08-06-2015 o godz. 21:24:44
Temat: Nauka


   Uczniowie klas trzecich realizują projekty edukacyjne. 29 maja odbyły się prezentacje projektów chemicznych.
"Kolorowa chemia, czyli świat wskaźników chemicznych" to projekt, w którym uczestniczyli: Oliwia Kuska, Olga Sarniak, Aldona Strulak, Michał Wąsik i Milena Wójcik. W przentacji multimedialnej przypomnieli informacje o elektrolitach, kwasach, zasadach, dysocjacji jonowej. Następnie omówiona została skala pH, która służy do określania odczynu roztworów...


   W części praktycznej uczniowie pokazali najczęściej stosowane wskaźniki chemiczne: lakmus, oranż metylowy, fenoloftaleinę, papierki wskaźnikowe, a także wskaźniki naturalne oraz zmiany ich barw w środowisku kwasowym i zasadowym. Za pomocą wskaźników można zbadać odczyn roztworów substancji z naszego otoczenia. Uczniowie przygotowali próbki m.in. środków czystości, owoców, coca-coli, kosmetyków, popularnych leków i przystąpili do ich badania wskaźnikami. W rolę laborantki wcieliła się Milena, która bardzo sprawnie posługiwała się odczynnikami i szkłem laboratoryjnym. Wyniki doświadczeń przedstawiono w tabeli.

   Drugi projekt dotyczył bardzo rozpowszechnionej w przyrodzie substancji - skrobi, która należy do polisacharydów. Grupa uczniów (Anta Biedrzycka, Azgelika Majewska, Artur Kołacz i Estera Sitkowska) przygotowała informacje o występowaniu, właściwościach i budowie chemicznej skrobi. Skrobie można wykryć w reakcji jodo skrobiowej. Wykorzystując tą reakcję uczniowie rozwiązali problem badawczy: "Które produkty pokarmowe zawierają skrobię?". Pieczywo, mąka, kasza, ryż, ziemnaki, jabłka, jogurt, amarantus, wędlina zostały poddane badaniom. Okazuje się, że skrobia znajduje się w wielu produktach spożywczych. Jest nawet w parówkach jako dodatek do składników mięsnych.
Odbiorcami prezentacji projektów edukacyjnych z chemii byli uczniowie klas 3A, 3B. Mieli oni okazję powtórzyć niektóre treści i przekonać się o możliwościach stosowania wiedzy chemicznej w praktyce.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1836