Sportowe Rajdy Konne
Data: 20-04-2015 o godz. 21:15:02
Temat: Sport


        

11,04,2015 uczennica II Błędowskiego Gimnazjum Martyna Kamińska zwyciężyła w wyścigu na dystansie 43 km w Sportowych Rajdach Konnych w Ciosnach pod Łodzią.

Jak do tego doszło?
Martyna od blisko dwóch lat jeździ konno w naszej Stajni Rajdowej w Wilkowie.  Zaczęło się niewinnie, ojciec Martyny, mój dawny kolega poprosił żebym udzielił jej lekcji jazdy konnej. Zgodziłem się z dużą dozą sceptycyzmu, bo spotkałem już wiele takich dziewczynek, którym jazda szybciutko się znudziła. Ku naszemu zaskoczeniu, po kilku jazdach Martyna zapytała, czy mogłaby czasami przyjść do koni, ot tak, nawet bez jazdy, poczyścić, posprzątać w stajni itd. Nikt z dzieci wcześniej tego nie zrobił. Nikt nawet nie próbował siodłać konia,  czekały na gotowe i znikały do następnej jazdy. A Martyna nie.  I tak zaczęła się pojawiać u nas coraz częściej, przynajmniej dwa razy w tygodniu. Nie wystraszyła jej nawet zima, kiedy jeździmy po ciemku z latarkami. Towarzyszyła nam w treningu koni i pomagała w stajni. Po roku była gotowa do odbycia egzaminu na Brązową odznakę jeździecką – odpowiednik prawa jazdy w świecie automobilizmu. Bez takiej odznaki nie można bowiem otrzymać licencji sportowej upoważniającej do startów w zawodach. Rodzice wysłali ją na obóz jeździecki kończący się egzaminem. Poradziła sobie znakomicie, zdała odznakę, ale też bardzo podciągnęła swoje umiejętności jeździeckie. Dzięki temu po powrocie do domu, mogła zająć się treningiem naszej klaczy „alfa”. Jeżeli była taka potrzeba, to wsiadała nawet na oklep i galopowała na Mai po lesie. Dzięki temu para Martyna – Maja bardzo się zgrały. Niestety mimo dobrego przygotowania nie udało się wystawić ich w zawodach jesienią zeszłego roku. Jednak jak mówi stare przysłowie „co ma wisieć, nie utonie” i co nie udało się  jesienią, udało się wiosną tego roku. Po rzetelnie przepracowanej zimie, nie tylko nad kondycją konia ale i własną,( Martyna także biega)udało się wreszcie wystartować w rajdach. Wystartować i wygrać, pokonując bądź co bądź dorosłych zawodników dyscypliny.

 

Jeżeli kogoś zainteresowałem historią Martyny, zapraszam na relację z tych zawodów opisaną na naszej stronie http://www.stajniawilkow.pl/  , gdzie będzie można śledzić przebieg jej, mam nadzieję, owocnej kariery.

Krzysztof Wojtecki

Stajnia Rajdowa Wilków

Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1815