Wizyta w Teatrze Narodowym
Data: 30-03-2015 o godz. 21:12:56
Temat: Kultura


   W niedzielne popołudnie, 29.03.2015 r. uczniowie kl.II naszego gimnazjum wybrali się do Warszawy, do Teatru Wielkiego, który znajduje się przy Placu Teatralnym 1. Tam w Sali im. Moniuszki oglądali balet pt.:" Romeo i Julia", ale najpierw kilka słów o tym wspaniałym miejscu...

   Budynek Teatru Wielkiego powstał w latach 1825-1833. W czasie oblężenia Warszawy w 1939 r.został zbombardowany i prawie całkowicie zniszczony.W latach 1945-1965 gmach Teatru odbudowano z gruzów i rozbudowano. Uroczyste otwarcie ogromnego i nowoczesnego Teatru Wielkiego odbyło się 19 XI 1965 r. Obecnie, w 2015 roku, obchodzimy 50-lecie tego doniosłego wydarzenia. Teatr Wielki-Opera Narodowa dysponuje największą sceną operową świata, Sala im. Moniuszki ma przygotowanych 1841 miejsc.
 
   Każdy zna historię miłości Romea i Julii wg. dramatu Williama Szekspira, ale tym razem wszystko dzieje się współcześnie. Kamienice Werony zamieniają się w ulice Rzymu. Obok miłości dwojga młodych ludzi, problemy towarzyszące nam na co dzień: kłótnie, wojna, dyktatura, terror, nienawiść.
 
   Spektakl ten powstał w koprodukcji z amerykańskim Joffrey Balet. Muzykę skomponował Siergiej Prokofiew, autorami libretta są Krzysztof Pastor i Willem Bruls, choreografia - Krzysztof Pastor. Orkiestrą Teatru Wielkiego-Opery Narodowej dyrygowała Marta Kluczyńska. Premiera odbyła się 07.03.2014 r.
 
   Kreacje artystów Polskiego Baletu Narodowego, bardzo ciekawa scenografia i choreografia robią na widzach wspaniałe i niezapomniane wrażenie.

  Wszyscy wrócili bardzo szczęśliwi i bogatsi o nowe, ciekawe doświadczenia.
 
   Dziękujemy nauczycielom za zorganizowanie nam tego spotkania z  W I E L K Ą   K U L T U R Ą. Mamy nadzieję, że takich spotkań będzie więcej. Bardzo chętnie będziemy w nich uczestniczyć.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1810