Wyczieczka
Data: 30-03-2015 o godz. 20:03:10
Temat: Wycieczki


         Dnia 30.03.2015 roku uczniowie wyruszyli na wycieczkę śladami bohaterów „Kamieni na szaniec” . O godz. 6:35 ruszyliśmy w kierunku Warszawy. Na początku przewodnik przedstawił plan całego dnia....   Pierwszym punktem naszej wycieczki było muzeum Powstania Warszawskiego. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Każda miała swoją panią przewodnik. Mieliśmy okazję obejrzeć film w 3D „Miasto ruin”, gdzie zobaczyliśmy jak wyglądała Warszawa po Powstaniu. Obejrzeliśmy też fragmenty innych filmów. Mieliśmy możliwość poczuć się jak powstańcy i przejść przez kanał. To było ciekawe doświadczenie. Każdy mógł również zbierać kartki z kalendarza i prześledzić całe powstanie dzień po dniu. Miejsce godne odwiedzin.    

  
    Kolejnym punktem było Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego. Właśnie w tej szkole uczyli się kiedyś Alek, Rudy i Zośka. Po szkole oprowadził i przybliżył nam jej historię jeden z uczniów tej szkoły. Warto zaznaczyć, że chłopak, który nas oprowadzał był od nas młodszy, a poradził sobie bardzo dobrze i w ciekawy sposób wykonał swoje zadanie. Omówiliśmy przebieg akcji „Bitwy pod Arsenałem”, a następnie poszliśmy zobaczyć to miejsce. Po drodze dowiedzieliśmy się jak była podzielona Warszawa- na getto i stronę aryjską. Byliśmy również na warszawskim Pawiaku. Niestety nie udało nam się wejść do środka. Ostatnim naszym celem był cmentarz na Powązkach. To właśnie dziś 30 marca mija rocznica śmierci Alka i Rudego. Odwiedziliśmy ich grób oraz wszystkich poległych podczas wojny i powstania. Każdy żołnierz wygląda tak samo, każdy stoi w jednym rzędzie- tak też jest z pomnikami i grobami poległych.

 

      Wycieczka wzbudziła u wielu osób duże przemyślenia, dużo też mogliśmy się nauczyć. Poznaliśmy życie mieszkańców Warszawy podczas Powstania. Po lekturze "Kamienie na szaniec” mogliśmy zobaczyć to co było w niej zawarte. Pełni nowych doświadczen wróciliśmy do Błędowa. Niestety trochę zawiedzeni, bo bez Mc'donaldu.
Dziękujemy za zorganizowanie wycieczki p. Jadwidze Dobrosz, p. Ewie Markiewicz oraz p. Sylwii Woszczyk.! :)


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1809