Wizyta doktora Pawła Kosińskiego
Data: 11-03-2015 o godz. 22:28:18
Temat: Kultura


        Dnia 26 lutego nasze gimnazjum odwiedził pracownik Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) dr Paweł Kosiński. Przeprowadził on prezentacje na temat II wojny światowej, największego konfliktu w dziejach świata, który niestety jest pomijany przez program nauczania...   Prelekcja była adresowana do uczniów klas drugich i trzecich. Rozpoczęła sie na trzeciej godzinie lekcyjnej i zakończyła się w połowie czwartej. 

   Konflikt ten trwał przez 6 najbardziej krwawych i wyniszczających lat w naszej historii. Pan Kosiński wyjaśnił przyczyny jej wybuchu, opisując sytuację polityczną i gospodarczą Niemiec w trudnych latach po I wojnie światowej.

   Opisane zostały jej etapy od Westerplatte, przez kampanię wrześniową, dziwną wojnę, bitwę o Anglię, operację Barbarossa, Stalingrad. Pearl Harbor, bitwę na łuku Kurskim, zmagania na Pacyfiku, D-day i zdobycie Berlina, do zrzucenia bomb atomowych i kapitulacji Japonii. Jednak przez brak koniecznego czasu, opisy nie były nadzwyczaj dokładne. 

   W prezentacji zostały zawarte również informacje na temat najnowocześniejszej broni użytej w tej wojnie. Zdecydowana większość, taka jak samoloty z napędem odrzutowym, czołgi Tiger I i Tiger II czy rakiety V2 i V3 należały do Wermachtu i Luftwaffe. Jednak na wdrożenie jej do masowej produkcji było za późno. Gdyby nie to, mogłoby one zmienić czas trwania wojny, o ile nie jej wynik. 

   Wykład podsumowały tabele przedstawiające liczby zmobilizowanych żołnierzy i wyprodukowanej broni oraz mapa obrazująca ile ówczesnych państw odegrało role w tym krwawym spektaklu. 

   Moim zdaniem prezentacja zawierała wiele interesujących faktów i ciekawostek. Jednak zanadto krótki czas na nią przeznaczony nie pozwolił nam ich dokładnie zgłębić. 

   Mimo wszystko, był to jeden z apeli podczas którego zachowanie słuchaczy pozostało nienaganne. Uczniowie z uwagą wysłuchiwali treści i odpowiadali na pytania, co bardzo się wszystkim podobało. 

 
Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1802