Porosty
Data: 18-02-2015 o godz. 21:44:43
Temat: Nauka


    Chcesz sprawdzić, czy otaczające Ciebie powietrze jest czyste?  Poszukaj porostów, gdyż to one pozwolą Ci odpowiedzieć na to pytanie!!!

Porosty jako biowskaźniki (bioindykatory) zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem siarki.

   Poszukiwania dokonuje się na korze drzew liściastych oprócz topoli i wierzby, na wysokości 50-200cm, rosnących raczej na płaskim obszarze. Należy unikać nadmiernej ekspozycji na silne wiatry i opady.

   Jeżeli znalazłeś taki porosty, to jest to Lecanora Conizaeoides czyli porosty o plechach skorupiastych. Znajdujesz się w strefie II o bardzo silnym zanieczyszczeniu powietrza o zawartości dwutlenku siarki zawierającym od 150 do 170 µg SO2 /m3. Porosty skorupiaste przylegają całą dolną powierzchnią do podłoża na którym rosną.

   Jeżeli znalazłeś takie porosty to jest to Złotorost Postrzępiony – porost o plechach łuseczkowatych. Świadczy on o tym, że znajdujesz się w strefie III o silnie zanieczyszczonym powietrzu zawierającym  od 100 do 150 µg SO2/m3.                                                      

   Obecność Pustułki Pęcherzykowatej, czyli porostu o plechach pęcherzykowatych świadczy o średnio zanieczyszczonym powietrzu, charakterystycznym dla IV strefy jego zanieczyszczenia z zawartością 70 – 100 µg SO2/m3. Plechy listkowate są grzbietobrzusznie spłaszczone, złożone z jednego lub wielu płatków, przytwierdzone do podłoża za pomocą fałd plechy bądź chwytników.

   Występowanie Mąkli Farminowej i Mąklika Otrębiastego świadczy o względnie mało zanieczyszczonym powietrzu, charakterystycznym dla strefy V z zawartością od 40 do 70 µg SO2/m2.

   Wyżej wspominane porosty charakteryzują się krzaczkowatą plechą, która może się wznosić, tworzyć murawki lub zwisać, przytwierdzając się do podłoża w jednym punkcie.

   Dla strefy VI o nieznacznie zanieczyszczonym powietrzu charakterystyczne są takie porosty jak: Włostka Brązowa czy też Brodaczka Kępkowa. Dla tej strefy przyjmuje się od 10 do 40 µg SO2/m3.

   VII o powietrzu czystym lub ze znikomą zawartością zanieczyszczeń, tzn. <10 µg SO2/m3 wyróżniają bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia gatunki z rodzajów: włostka i brodaczka (charakterystyczne również dla strefy VI) oraz pawężniczka i granicznik (na zdj.)

 


   Jeżeli nie znalazłeś żadnych porostów jesteś w STREFIE I !!! Zawartość SO2/m3 powietrza przekracza 170 µg. Uwaga! Do oznaczenia wyżej wymienionych stref wykorzystuje się wyłącznie porosty epifityczne czyli rosnące na korze drzew. Należy unikać zagłębień terenu w które może spływać skażone powietrze. Należy unikać wzniesień które są barierami rozprzestrzeniania się toksykantów.

 Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1794