CIEMNO WSZĘDZIE, GŁUCHO WSZĘDZIE …
Data: 02-02-2015 o godz. 18:47:56
Temat: Uroczystości szkolne


     16 XII 2014r. nasze gimnazjum zamieniło się w „mroczna kaplicę”. Szkolne Koło Teatralne wystawiło dramat Adama Mickiewicza „Dziady”.

    W pierwszej części programu przybliżono postać Henryka Oskara Kolberga (1814-1890), etnografa, folklorysty, muzyka i kompozytora. Kolberg był dokumentalistą i obserwatorem życia codziennego. Napisał dzieło „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce.” Z jego spuścizny korzystają do dziś pokolenia twórców i badaczy kultury.
Bardzo ciekawą formą przedstawienia sylwetki Oskara Kolberga był występ w pięknym, autentycznym stroju ludowym Moniki Grzejszczyk. Wywołało to aplauz nawet wśród tych, którzy oczekiwali zwykłego, nudnego apelu. Monika przedstawiła w pasjonujący sposób życiorys i działalność etnografa dodając wątki osobiste, poprzez pokazanie w prezentacji ponad stuletnich fotografii z zasobów rodzinnych. Zdjęcia te były swego rodzaju dokumentacją ukazującą życie, stroje i obyczaje epoki już minionej. Dodatkową atrakcją był występ p. Janusza Szarlipa, który wykonał kilka przyśpiewek ludowych, które wywołały autentyczną radość wśród zgromadzonych.

 

 

Dowiedzieliśmy się, jak dawniej obchodzono Dzień Zaduszny, poświęcony Dziadom. Był to dzień radości. Biesiadowano na grobach przodków oraz goszczono dusze zmarłych najlepszymi potrawami. Przedstawienie to przybliżyło młodzieży dzieło literackie i być może zachęciło do czytelnictwa.

Aktorzy zostali nagrodzeni rzęsistymi brawami. Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1790