Ziołowy zakątek - wprowadzenie
Data: 27-01-2015 o godz. 18:33:05
Temat: Nauka


W obecny czasach coraz bardziej "faszerujemy" się chemią, a przecież możemy po prostu skorzystać z natury, która tak dużo nam oferuje...Kolorowe opakowania, zachęcające reklamy: to wszystko składa się na coraz większą ilość naszych zakupów. Idziemy do sklepu i widzimy półki uginające się od wszelakich produktów. Tu wynika pytanie: co wybrać? Zwykle decydujemy się na to, co najbardziej nam się spodobało wizualnie. Ale zastanówmy się czy aby na pewno wszystko jest takie, dobre i zdrowe na jakie się wydaje? Czy to nie kolejny chwyt marketingowy? Jeszcze kilkanaście lat temu o wielu rzeczach ludzie nie słyszeli, a teraz nie wyobrażają sobie bez nich życia. Wielkie koncerny prześcigają się w zyskaniu klienta. 

Tak dzieje się w każdej dziedzinie życia. Także m.in. w medycynie, kosmetologii, kuchni. Oczywiście dobrze, że tak się dzieje. Dobrze, że świat idzie do przodu, ale niektóre produkty, które odstawiliśmy "do lamusa" mogą okazać się nie takie złe, za jakie są spostrzegane, a może nawet lepsze od tych, których obecnie używamy.   

 

Tu przechodzimy do konkretów. Chodzi o "światek" roślin, a konkretnie ziół. 
Mają one bardzo duże zastosowanie. Przede wszystkim we wcześniej wymienionych dziedzinach, czyli: w medycynie, w kosmetologii czy w kuchni. Nasze babcie, już wiele lat temu,  korzystały z ich cennych właściwości. Rośliny lecznicze były zwyczajnym środkiem przez nie używanym. Teraz, małymi kroczkami, znowu powracają na rynek. Korzystanie np. z naturalnych kosmetyków staje się coraz modniejsze. Taka moda powinna być jak najbardziej popierana. 

 

Warto się zainteresować tym tematem , skoro nie wymaga wiele wysiłku, a można tak wiele zyskać...

 

Często gdy w leczeniu zawiodą już wszelkie środki, sięgamy po rośliny lecznicze, które okazują się tym czego właśnie szukaliśmy. Oczywiście nie chodzi tu o choroby, typu nowotwory itp., tylko np. o problemy dermatologiczne (trądzik itp.) Przy niewielkich problemach rośliny sprawdzają się niezawodnie. 
Wprowadzenie ziół w naszą dietę także ma pozytywny wpływ. 
Jak wszędzie znajdzie się jakieś "ale"... 
Zioła mogą pomóc  w alergii, ale mogą także ją jeszcze pogorszyć. Nie wszystkie zioła są odpowiednie dla dzieci,  czy kobiet w ciąży. Powinniśmy także uważać jakie rośliny wybieramy. Bo nie chodzi o to, żeby pójść do sklepu, apteki i wziąć zioła pierwsze, lepsze z półki. Należy najpierw przeanalizować w jakim celu będziemy ich używać i znaleźć odpowiednie dla nas.
Trzeba po prostu wykazać się zdrowym rozsądkiem, a wtedy będziemy mogli przekonać się tylko o dobrym działaniu ziół. 

Mam nadzieję, że zachęcił Was ten artykuł i przeczytacie kolejne, aby zgłębić wiedzę o "leczniczym świecie roślin". :) 


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1789