Marzenia, a cele noworoczne
Data: 05-01-2015 o godz. 16:39:32
Temat: Kultura


   A więc chcesz schudnąć, zdrowiej się odżywiać i zacząć trenować. Poświęcisz więcej czasu swoim znajomym, rozwijaniu pasji, przeczytasz więcej książek. Mówisz sobie "tak, tym razem mi się uda" Rzeczywistość jednak wgniata cię na dno jak wypalonego papierosa, a ty  tłumaczysz sobie kolejne porażki brakiem silnej woli. Tak, to się nazywa kłamstwo... wobec samego siebie. Silna wola jest miarą naszej wiary w nią, zależy tylko od naszej motywacji...

„Styczeń jest zawsze dobrym miesiącem na ekonomię zachowań: mało rzeczy ilustruje samokontrolę tak wyraźnie jak noworoczne postanowienia. Luty jest nawet lepszy, bo pozwala nam zbadać, dlaczego tak dużo z tych postanowień jest złamanych.” - Sendhil Mullainathan

Nowy rok ma symboliczną moc oddzielania przeszłości-tego czego już nie zmienimy- i przyszłości, na którą mamy wpływ. Fakty są jednak bezlitosne – badania pokazują, że około 92% postanowień noworocznych nie zostanie zrealizowanych. Wychodzi więc na to, że dla większości postanawianie nie ma większego sensu. Nic bardziej mylnego, gdyż jeśli wiemy jak "ugryźć" temat, poradzimy sobie z nim.

1. Planuj, zapisuj, powieś w widocznym miejscu. O niczym nie zapomnisz i będziesz świadom tego czego chcesz.
2. Wyznaczaj sobie krótkoterminowe cele i progi do osiągnięcia, które z czasem złożą się w jeden wielki sukces.
3. Przemyśl, słowa "nigdy za wiele" tu się nie sprawdzą. Lepiej mieć jedno postanowienie, niż "łapać" się wielu jednocześnie, co w efekcie ma mizerne skutki.
4.Kieruj się swoimi pragnieniami, a nie tymi wyznaczonymi przez trendy i media.
5. Bądź konkretny i wyznaczaj mierzalne cele.

Najważniejsze jednak jest Twoje podejście. Wszystko siedzi w Twojej głowie, a motywacja składa się z wielu czynników. Każdy czas jest dobry na zmiany, a najlepszy to "TERAZ". Jeśli zaczniesz dziś a nie od jutra, efekty zobaczysz także dzień wcześniej. Nie rezygnuj z czegoś, czego osiągnięcie wymaga czasu, on i tak upłynie.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1784