Narodowe Święto Niepodległości
Data: 14-11-2014 o godz. 18:10:49
Temat: Kultura


     11 listopada... O tym dniu pamięta każdy patriota. To właśnie w tym czasie Polska, po 123 latach zaborów, odzyskała niepodległość. W naszej szkole postanowiliśmy uroczyście uczcić to święto...


   Dnia 13.11.2014 r. odbyły się dwa przedstawienia. Pierwszy, dla społeczności szkolnej, o godzinie 12.00, a drugi dla zaproszonych gości, o godzinie 16.30. Na akademii pojawili się: p. Jacek Adamski oraz rodzice, których uroczyście powitał p. Dyrektor.
   W melancholijny nastrój wprowadziła nas piosenka "Kocham Wolność", do której została wyświetlona animacja.


"(...)Lecz gdy nas zdrady wrogom sprzedały,
Gdy zaległ Polskę najeźdźców rój,
Gdy w więzieniach jęczy naród nasz cały
Jeden mi tylko przystoi strój:
Czarna sukienka."
Ten fragment wiersza Konstantego Gaszyńskiego pt. "Czarna sukienka" zasługuje na szczególną uwagę. Bardzo porusza. Wykonała go Zuzanna Wojtczak. 
   Po wprowadzeniu mogliśmy "przenieść się" do tamtej epoki...
   

 

 
  Jest rok 1795 - III rozbiór. Polska znika z mapy Europy. Zaborcy daremnie próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje,religię. Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą niepodległości. Tysiące młodych chłopców oddało życie walcząc o to aby spełnił się sen o wolnej Polsce. Wybuchają powstania: listopadowe i styczniowe. Oba zakończyły się klęską. Okres I Wojny Światowej był ostatnim etapem w walce o niepodległość. Gdy Józef Piłsudski tworzy I Kompanie Kadrową, a potem staje na czele Brygady Legionów Polskich, marzenia Polaków zaczynają się urzeczywistniać. I oto się spełnił sen. Po 123 latach niewoli Polska odzyskuje niepodległość i znów pojawia się na mapie.

"(...) Z narodem polskim na zawsze związany
O każdej chwili to samo z nim czuję,
Do wspólnej wielkiej przyszłości wezwany
Wszystkim Polakom braterstwo ślubuję". 
   Ten fragment "Hymnu Polaków na obczyźnie" Jana Lechonia w wykonaniu Adriana Stefana doskonale opisuje odzyskanie niepodległości.

   Niestety po krótkim okresie wolności nastała II wojna światowa, okupacja, śmierć, spustoszenie... W sierpniu 1944 wybucha powstanie warszawskie. Aktorzy przybliżyli nam, czym dla młodych Polaków był ten okres...

   Były imieniny Krysi. Razem z Tadkiem Rzewuskim witali gości. Każda z tych ośmiu par przeciwstawiała się Niemcom.  Przez swoje czyny mogli zginąć, a mimo to pomagali Polakom. Zatańczyli do piosenki "Ta ostatnia niedziela". Później nastąpiło pożegnanie Krysi z matką, a następnie został ogłoszony alarm dla miasta Warszawy. Sandra Tołczyk zaśpiewała utwór "Warszawo ma", który wprowadził w melancholijny nastrój. Następnie wystąpiła sanitariuszka, której słowa bardzo poruszyły widzów.

"Żeby wszystkie kule na świecie
Trafiły we mnie,
Toby już nie mogły trafić w nikogo.
I żebym umarła tyle razy,
Ile jest ludzi na świecie
Żeby oni nie musieli już umierać
Nawet Niemcy
I żeby ludzie wcale nie wiedzieli
Że ja umarłam za nich
Żeby nie było im smutno."

   Następnie grupa młodych harcerzy odczytała bardzo wzruszające listy powstańców, a następnie przyczepili do fragmentów murów. Potem Diana Kłos wykonała utwór "Godzina W". Na scenie pojawiły się dziewczęta i chłopcy, którzy wcześniej tańczyli. Gdy padają imiona i nazwiska poległych zapalają znicze.

 

 
  Wraz z końcem wojny nie nadeszła upragniona wolność, ale komunizm, zimnowojenny, polityczny podział Europy... Ten bardzo trudny okres zakończył się w 1989 r. - 25 lat temu. Zgodnie ze słowami Jana Pawła II "Człowiek jest powołany do wolności" nie mogło być inaczej. Na sam koniec Katarzyna Pergał wykonała utwór "Niepodległa Niepokorna". 
W między czasie chór pod opieką p. Janusza Szarlipa odśpiewała utwory: "Rota", "Hej, hej...", "Marsz Pierwszej Brygady", "Fanfara na cześć komendanta", "Straż nad Wisłą", "Hej, chłopcy, bagnet na broń", "Sanitariuszka Małgorzatka" oraz "Miejcie nadzieję".
Organizatorzy występu:
- p. Marianna Szewczyk
- p. Aneta Jackowska
- p. Kamila Pisarek 
- p. Sylwia Woszczyk
- p. Marta Kalwarczyk
- p. Edyta Ciaś.

   Po części artystycznej głos zabrał p. Dyrektor. Mówił m.in. o historii naszego państwa, o patriotyzmie. Na koniec podziękował wszystkim organizatorom, aktorom, chórzystom. Przemówienie zostało podsumowane słowami" "Bo jest nasza, bo jest wolna, bo na imię Polska ma".
 Na koniec głos zabrał p. Jacek Adamski. Na koniec wszyscy wspólnie zaśpiewaliśmy pieśni patriotyczne, tematycznie nawiązujące do tego święta. 


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1773