Teatrowo... :)
Data: 19-10-2014 o godz. 22:38:33
Temat: Wycieczki


   17 października 2014 r. klasy II i III pojechały na wycieczkę do teatru...

   O godzinie 1050 spotkaliśmy się na dolnym korytarzu i wyruszyliśmy autokarem do Grójca.


   Pojechaliśmy do teatru na komedię Aleksandra Fredry pt. "Zemsta". 

   Główni bohaterowie : 
  • Cześnik Raptusiewicz- opiekun Klary, pokłócony z Rejentem
  • Postolina - wdowa, z którą Cześnik pragnie się ożenić dla pieniędzy
  • Klara Raptusiewiczówna - zakochana w Wacławie, wychowuje ją Cześnik
  • Wacław Milczek - zakochany w Klarze, syn Rejenta
  • Józef Papkin - zakochany w Klarze, jest na usługach Cześnika.
  • Rejent Milczek - ojciec Wacława, właściciel połowy zamku i wróg Cześnika
   Streszczenie występu:
   Rzecz dzieje się na szlacheckim zameczku. Cześnik ogłasza swe plany dotyczące małżeństwa. Jednak wrodzona nieśmiałość mu w tym bardzo przeszkadza, dlatego wzywa Papkina. Chce, aby pośredniczył w swatach i jednocześnie utrzymywał kontakty z Rejentem, z którym Raptusiewicz jest pokłócony. Chce, aby ten pośredniczył w swatach i jednocześnie utrzymywał dobre kontakty z Rejentem, z którym Raptusiewicz jest skłócony. Cześnik pragnie majątku Podstoliny, ale nie wie, że ona sama jest bez grosza. Papkin ostrzy sobie ząbki na Klarę. W tym czasie Rejent zlecił murarzom naprawę muru dzielącego zamek na dwie części. Papkin za zlecenie Raptusiewicz próbuje ich rozgonić, po czym wygłasza monolog na swoją cześć. Syn Milczka wyznaje Klarze miłość i proponuje ucieczkę, na która się nie zgadza.Następnie Wacław pojawia się u Cześnika, który oddaje się w niewolę jako urzędnik Rejenta. Józef zgadza się go przyjąć za sakiewkę. Cześnik każe wypuścić Milczka, ale ten nie chce odejść. Wacław prosi o wstawiennictwo Podstolinę,którą kiedyś oszukał. Ona chce zerwać zaręczyny z Cześnikiem, bo woli Wacława, W tym czasie Papkin wyznaje Klarze miłość. Ta żąda dowodu i każe wytrwać mu rok o chlebie i wodzie oraz o przywiezienie krokodyla. Podstolina jednak przyjmuje zaręczyny Cześnika. On dalej jest wściekły o mur. Rejent przygotowuje pozew do sądu. Spisuje zeznania poszkodowanych w bójce przy murze przekręcając je na własną korzyść. Syn prosi go o pozwolenie na małżeństwo z Klarą, jednak on che,by na złość Cześnikowi ożenił się z Podstoliną. Cześnik wyzywa Rejenta na pojedynek. Podstolina zrywa z Raptusiewiczem, bo woli młodego Milczka. Wściekły zwabia do siebie Wacława. Dyktuje swojemu sekretarzowi list, który rzekomo napisała Klara. Nie udaje mu się go napisać przekonująco, dlatego wysyła służącą. Papkin usłyszał, że wino, którym go poczęstowano mogło być zatrute. Cześnik spisuje testament.Wacław w drodze do Klary zostaje zatrzymany przez Raptusiewicza. Dowiaduje się, że na kochanków w kaplicy czeka ksiądz i mogą zawrzeć związek małżeński. Rejent jest wściekły na syna. Sytuację wyjaśnia Podstolina. Oświadcza, że cały jej majątek został przepisany na Klarę, która miała go przejąć w dniu ślubu. Została bez grosza. Rejent i Cześnik słysząc to pogodzili się, I tak następuje szczęśliwe zakończenie.


   Po dwugodzinnym seansie wróciliśmy do domów. :) Dziękujemy p. J. Dobrosz, M. Szewczyk i G. Ponceleusz-Procek, za zorganizowanie tego wyjazdu i za opiekę nad nami. :)
   Wiem, że strasznie to "pokręcone", ale jednak też zabawne. Świetni aktorzy sprawili, że publiczności występ bardzo się spodobał. Jeżeli ktoś nie mógł pojechać na to widowisko, zachęcam do przeczytania książki A. Fredry pt. "Zemsta". ;)Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1764