Co nieco o Puszczy Białej
Data: 22-06-2014 o godz. 13:58:29
Temat: Nauka


   Puszcza Biała to obszar leśny położony na Nizinie Północnomazowieckiej. Zajmuje on około 85 tys. ha, z czego lasy zajmują około 51 tys. ha. Przez teren Puszczy przepływają rzeki będące dopływami Bugu i Narwi...   Klimat charakteryzuje duża ilość opadów, które wynoszą nawet do 650 mm rocznie. Występuje tu jednocześnie bardzo mała liczba dni pogodnych, a średnia roczna temperatura to 7 °C.

   W większości występują lasy iglaste, głównie sosnowe. W mniejszej ilości teren zajmują też drzewostany jesionowo-olszowe, dębowo-grabowe i olszowe. Olszę możemy spotkać głównie w wilgotnych zagłębieniach terenu. W dolinach rzecznych występują łąki. Do najważniejszych dla Europy gatunków roślin należą sasanka otwarta i leniec bezpodkwiatowy.

   Wśród gatunków chronionych najliczniejszą grupą są tu ptaki, zaś najmniej liczną – ssaki. Z ssaków najliczniej występuje wilk. Z ptaków możemy zaś spotkać m.in.: dzięcioła czarnego, rybitwę zwyczajną i czarną, bociana białego i czarnego, trzmielojada, orlika krzykliwego, puchacza, zimorodka, żurawia, bąka, derkacza, dubelta czy kraskę.

   Jest to obszar o doskonałych walorach turystycznych. Sąsiedztwo dużego miasta, jaki jest Warszawa umożliwia łatwy i szybki dojazd do Puszczy. Występują tu liczne szlaki turystyczne, które umożliwiają turystom dotarcie do interesujących ich miejsc. Znajduje się tu Nadbużański Park Krajobrazowy. Zwiedzając ten obszar warto udać się do pełnego zabytków miasta Brok, które oferuje bogatą bazę noclegową. W mieście tym znajdują się mi.in. piękny XVI-wieczny kościół wybudowany w stylu renesansowym oraz rezydencja biskupów płockich. Niestety nie zachowała się ona w całości, dlatego możemy podziwiać tylko pozostałości tej XVII-wiecznej budowli.Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1743