Młodzież decydowała o losach Polski, czyli XX Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży
Data: 04-06-2014 o godz. 20:19:07
Temat: Kultura


            Dnia 1 czerwca odbyła się XX Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Tego dnia posłowie i posłanki RP ustąpili     miejsca młodszym kolegom. Tego dnia w budynku sejmu widać było tylko młode twarze, które nie przyjechały tutaj na wycieczkę, lecz do "pracy". Naszą szkołę oraz nasz powiat reprezentowali Klaudia Pacocha i Damian Pawlak...        Przed długo wyczekiwanym przez wielu dniem, odbyły się w sobotę warsztaty. Miały one charakter edukacyjno-zapoznawczy. Propozycji na zagospodarowanie tego czasu było bardzo dużo. Każdy z młodych posłów mógł wybrać temat warsztatu. Trwały one 4 godziny. 
Następnego dnia rano (ok. 8:00) wszyscy młodzi posłowie zebrali się przed budynkiem sejmu. Najpierw musieli przejść odprawę, a po tym mieli ok. 1,5 godziny czasu dla siebie. Mogli udzielać wywiadów, zapoznać się z programem niektórych partii (spotkania w klubach poselskich) lub po prostu zwiedzać i robić sobie zdjęcia w sejmie. 

        Wybiła godzina 10:00 i wszyscy młodzi posłowie i posłanki zasiedli na wyznaczonych miejscach. 
Obrady rozpoczęła przemową p. Ewy Kopacz, która przywitała bardzo serdecznie zgromadzonych. Po swoim wystąpieniu oddała głos młodszemu marszałkowi Sejmu Dzieci i Młodzieży, która otworzyła obrady poprzez trzykrotne uderzenie laską marszałkowską. 
Zanim rozpoczęła się dyskusja głos zabrał RPD p. Marek Michalak. Podkreślał on jak ważne w strukturze państwa jest młodzież.

        Po wystąpieniu p. Michalaka rozpoczęła się właściwa dyskusja. Głos mógł zabrać każdy, kto chciał się wypowiedzieć na wybrany temat i na temat przygotowanej na ten dzień uchwały. Rozmowa była bardzo rzeczowa i odbyła się w przyjemnej dla każdego atmosferze. 

        Po dyskusji Izba poselska przeszła do głosowania. Głos mógł oddać każdy zgromadzony na sesji Sejmu. Każdy poseł mógł głosować "za" przyjęciem poprawek w uchwale, "przeciw" przyjęciu poprawek lub "wstrzymać się" od przyjęcia jakichkolwiek poprawek w uchwale. Głosowanie było jawne i każdy poseł bądź posłanka oddawał swój głos poprzez podniesienie ręki i naciśnięcie guzika. Wyniki z głosowań były znane natychmiast, drogą elektroniczną, dlatego zgromadzony Sejm mógł od razu przyjąć lub odrzucić poprawki. 
Po głosowaniu przeszedł czas na ostatnią cześć spotkana, czyli na pytania do Podkomisarza Stanu w MEN, p. Ewy Dudek.
        Na koniec spotkania głos należał do p. Janusza Piechocińskiego, który pogratulował nam w imieniu rządu owocnych obrad i wyjaśnił jak ważne jest uczestnictwo młodzieży w sprawach publicznych.

        Po obradach wszyscy posłowie i posłanki zebrali się na schodach sejmu, żeby upamiętnić to ważne dla wszystkich zgromadzonych wydarzenie, wspólnym zdjęciem.
Myślę, że Sejm Dzieci i Młodzieży to ciekawe i niezapomniane doświadczenie, które zostanie w pamięci nas wszystkich na długie lata...Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1739