Gmina Błędów - Największy Sad Europy
Data: 02-06-2014 o godz. 20:21:07
Temat: Kultura


Gmina Błędów, ogłoszona została Największym Sadem Europy. Skoro mieszkamy i uczymy się w niej, powinnyśmy wiedzie o niej nieco więcej...


Sadownictwo zaczęło się od szkółkarstwa. Pierwszą w Polsce racjonalnie prowadzoną szkółką w dzisiejszym  znaczeniu była szkółka założona w Warszawie w roku 1830 przez C. Ulricha, egzystująca do II wojny światowej. Za jej przykładem powstały w kraju inne szkółki, jak znanego sadownika i autora prac ogrodniczych M. Czepińskiego, Braci Hoser w Warszawie, Braci Bardet w Siedlcach koło Warszawy, Moszyńskiego na Targówku, Maciejewkiego i Jankowskiego w Warszawie.
W PGR Błędów szkółkarstwo prowadził pan Krupa.
Przed II wojną światową na terenie gminy Błędów sady zakładane były przy majątkach:
- W Błędowie – u Stankiewiczów, była szkółka drzewek, którą prowadził specjalnie zatrudniony ogrodnik.
- W Lipiu
- W Machnatce


Gleby na terenie gminy Błędów:

Na terenie naszej gminy występują gleby III i IV klasy. Są to głównie gleby bielicowe. Specjalne warunki klimatyczne zadecydowały o zbielicowaniu większości gleb polskich, które następnie w wyniku oddziaływania procesu darniowego przekształciły się w  gleby darniowo – bielicowe (zwane w Polsce wprost glebami bielicowymi).
Nasze gleby darniowo – bielicowe wytworzyły się z różnych podłoży. Gleby te wykazują odczyn kwaśny i charakterystyczną budowę profilów glebowych, w których zaznaczają się: górne szare poziomy próchniczne, jasne poziomy bielicowe (wymywania) oraz rdzawe lub brunatne poziomy wmywania (iluwialne).
W warunkach nadmiernej wilgotności w glebach darniowo – bielicowych mogą występować poziomy glejowe o zabarwieniu szaroniebieskim lub zielonkawo niebieskim.

Na terenie gminy Błędów prowadzone są szkolenia uzupełniające wiedzę gospodarzy na temat stosowanych środków ochrony roślin. Sadownicy poznają nowe preparaty, substancje czynne w nich zawarte, terminy i dawki stosowania, okresy karencji i prewencji różnych preparatów, a także przepisy dotyczące zasad bezpiecznego stosowania ich, by nie niszczyć swojego zdrowia.

 

W sadownictwie stosowane herbicydy do zwalczania chwastów, środki owadobójcze i roztoczobójcze do zwalczania szkodników, środki grzybobójcze do zwalczania chorób, środki gryzoniobójcze do zwalczania gryzoni (np. nornice, myszy), środki zabezpieczające rośliny przed zwierzyną łowną, feromony, substancje wabiące samce motyli  - służą do wyznaczania okresów lotu poszczególnych gatunków szkodników i określania optymalnych terminów ich zwalczania.

 

 

Walory wynikające z sadownictwa:

Większa produkcja owoców zapewnia mieszkańcom naszego kraju  większą ilość  spożywanych owoców, tzn. więcej naturalnych witamin, soli mineralnych, cukrów, kwasów, a przede wszystkim pektyn, które mają wielki wpływ na prawidłową pracę jelit.

 

Dominujące gatunki roślin w uprawach na terenie gminy Błędów:

- Jabłonie

- Borówki amerykańskie

- Śliwy

- Grusze

- Truskawki

- Wiśnie

- Czereśnie

- Maliny

- Porzeczki czarne i czerwone

 

Pielęgnacja drzew i krzewów owocowych:

- Uprawa gleby

- Nawożenie roślin

- Nawadnianie roślin

- Cięcie i formowanie roślin

- Ochrona sadu

- Zbiór owoców

- Transport owoców

- Przechowywanie owoców
Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1737