Dlaczego Polacy nie głosują, mimo iż warto to robić?
Data: 21-05-2014 o godz. 17:41:50
Temat: Publikacje


   To już ostatni artykuł dotyczący wyborów do Parlamentu Europejskiego. Miejmy nadzieję, że przekona on ostatecznie Was i Waszych znajomych czy rodzinę do wzięcia udziału w wyborach. Dowiemy się teraz, dlaczego warto głosować...   Tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego są już 8 w historii. W Polsce odbywają się zaś one dopiero 3 raz. Jak do tej pory frekwencja podczas wyborów do PE w naszym kraju była jedną z najniższych w UE i znajdowała się dużo poniżej europejskiej średniej.  

   Należymy obok Słowacji i Litwy do państw, w których frekwencja wyborcza jest najniższa. W Polsce w 2009 r. wynosiła ona około 25%. Jest to bardzo niewiele, gdyby porównać nasz kraj z tymi, w których frekwencja jest najwyższa, czyli z Belgią i Luksemburgiem, w których w 2009 r. wynosiła ona powyżej 90%.

   Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego Polacy tak rzadko udają się do urn? Głównymi powodami są:

  • niewiara, że jeden głos może coś zmienić

  • brak zainteresowania polityką

  • niewiara w możliwość poprawy sytuacji w kraju

  • brak odpowiedniego kandydata

  • zniechęcenie obecnymi rządami.

   Wydaje mi się, że obawy obywateli naszego kraju, które sprawiają, że Polacy unikają wyborów, są bezpodstawne. Przecież, gdyby każdy pomyślał, że jego głos nic nie zmieni, to w ogóle nie byłoby głosowania. Nawet jeśli nie wygra nasz faworyt, to ważne, że próbowaliśmy go wspomóc. Zniechęcenie obecnymi rządami również nie jest wytłumaczeniem, gdyż właśnie po to głosujemy, by zmienić to, co nam się nie podoba. Jeśli nie wiemy na kogo zagłosować, należy wybrać tego kandydata, którego program najbardziej nam odpowiada. Prawdopodobnie nigdy nie będziemy zgadzać się z programem w 100%, ale nie jest to powód, by rezygnować z głosowania.

   Dlaczego zatem warto głosować? Wydaje mi się, że dlatego, gdyż:

  • zwiększamy przez to szansę na wygraną naszych faworytów

  • mamy wtedy większe prawo do krytykowania tego, co nam się nie podoba

  • czujemy, że spełniamy nasz obywatelski obowiązek.

   Poprzez głosowanie mamy wpływ na to, co dzieje się wokół nas. Unia Europejska każdego dnia podejmuje decyzje, które zmieniają nasze życie. Udajmy się 25 maja do urn i oddajmy głos! Wybierzmy osoby, które będą reprezentować nas w Parlamencie Europejskim – instytucji, która odgrywa zasadniczą rolę w procesie podejmowania decyzji przez UE.Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1733