Tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego
Data: 18-05-2014 o godz. 09:27:48
Temat: Publikacje


   Jakiś czas temu na stronie pojawił się artykuł dotyczący Parlamentu Europejskiego. Nadszedł czas na kolejny artykuł o podobnej tematyce. Tym razem dowiecie się co nieco o tegorocznych wyborach, które odbędą się już w niedzielę 25 maja...   Co ciekawe, nie w całej Unii Europejskiej wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się tego samego dnia, a w niektórych państwach (Włochy, Francja, Czechy) będą one trwały nawet dwa dni. 22 maja wybory odbędą się w Wielkiej Brytanii i Holandii, 23 maja w Irlandii, 23-24 maja w Czechach, 24 maja na Słowacji, Łotwie, Cyprze i Malcie, 24-25 maja we Francji i we Włoszech, a 25 maja w Polsce i innych krajach UE.

   W naszym kraju w godzinach od 7.00 do 21.00 wybierzemy 51 deputowanych. Wśród kandydatów najmłodszy będzie miał 21, zaś najstarszy 89 lat. Średnia wieku wyniesie 44 lata.

   Polska podzielona jest na 13 okręgów wyborczych. Na jedno miejsce w Parlamencie Europejskim przypada ponad 25 chętnych, gdyż o tytuł europosła ubiega się aż 1282 kandydatów.

   W tym roku z całej UE zostanie wybranych 751 eurodeputowanych, czyli o 15 mniej niż poprzednim razem. 3 mandaty stracą Niemcy, ale mimo to wciąż będą mieć ich najwięcej. Po jednym stracą również: Łotwa, Chorwacja, Litwa, Austria, Bułgaria, Irlandia, Rumunia, Grecja, Portugalia, Belgia, Czechy i Węgry.

   Polsce nie ubędzie żadnego mandatu i wciąż będzie się ona znajdować wśród krajów, które mają najwięcej reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Jeśli chodzi o liczbę europosłów, nasz kraj znajdzie się na 6 miejscu. Więcej mandatów mają tylko Niemcy (96), Francja (74), Włochy i Wielka Brytania (po 73) oraz Hiszpania (54).

   Aby zagłosować, musimy mieć ukończone 18 lat. Ne możemy być ponadto pozbawieni praw publicznych i wyborczych. Głos polega na postawieniu na karcie głosowania znaku „x” w kratce obok tylko jednego kandydata. Jeśli postawimy „x” przy więcej niż jednym nazwisku kandydata lub gdy nie umieścimy go wcale, nasz głos jest nieważny.Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1730