Krótki wstęp oraz co nieco o Parlamencie Europejskim
Data: 09-05-2014 o godz. 20:48:47
Temat: Publikacje


   Pamiętacie może debatę, w której próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie: „Jak młodzież i mieszkańcy Błędowa oraz okolic mogą wykorzystywać możliwości, które daje nam członkostwo w Unii Europejskiej?”? To właśnie ona i związane z nią działania pozwoliły nam, czyli prowadzącym, a więc Damianowi Pawlakowi i Klaudii Pacocha, znaleźć się w grupie szczęśliwców, którzy 1 czerwca zasiądą w Sejmie jako młodzi posłowie i posłanki. Mimo iż udało nam się już zakwalifikować do niższej izby parlamentu, to nasze poczynania na tym się nie kończą...   W ramach XX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży mamy zamiar przeprowadzić kampanię profrekwencyjną, która będzie miała na celu zachęcić mieszkańców naszej okolicy do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Kampania obejmuje między innymi umieszczanie artykułów na stronie internetowej naszej szkoły. Poza tym planujemy jeszcze wiele innych działań, o których będziecie dowiadywać się systematycznie. Wy, jako niepełnoletni uczniowie gimnazjum, nie możecie jeszcze głosować, ale śledźcie nasze poczynania i zachęcajcie do tego rodziców. :)

   Pierwszy artykuł będzie dotyczył Parlamentu Europejskiego.

   Obok wielu instytucji UE, takich jak: Rada Europejska, Rada Unii Europejskiej, Komisja Europejska, Europejski Trybunał Sprawiedliwości, Komitet Regionów czy Trybunał Obrachunkowy, istnieje też Parlament Europejski, który obraduje zwykle w Strasburgu lub w Brukseli.

   W Polsce członków PE nazywa się europarlamentarzystami, eurodeputowanymi lub europosłami. Oficjalnie zaś powinno używać się określenia: „poseł do Parlamentu Europejskiego”.

   Pierwsze wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w 1979 r. i od tej pory deputowani są wybierani w wyborach powszechnych i bezpośrednich na pięcioletnią kadencję przez obywateli państw należących do Unii Europejskiej.

   Obecnie przewodniczącym Parlamentu Europejskiego jest Niemiec - Martin Schulz. Co ciekawe, w latach 2009-2012 był nim Polak – Jerzy Buzek.

   Do najważniejszych uprawnień PE należą:

  • uczestniczenie w nominowaniu przewodniczącego Komisji Europejskiej i jej członków

  • prawo zgłaszania wotum nieufności wobec Komisji Europejskiej

  • wyrażanie opinii na temat projektów przedstawionych przez komisje

  • prawo do zatwierdzania wniosków w sprawie przyjęcia nowego kraju do Wspólnot

  • współdecydowanie (razem z Komisją Europejską) o kształcie budżetu Unii.

   Ciekawostką jest to, że wszyscy mieszkańcy UE mogą składać do Parlamentu Europejskiego petycje, czyli pisma z jakąś prośbą.Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1727