Cudze chwalicie, swego nie znacie...
Data: 04-05-2014 o godz. 13:52:41
Temat: Kultura


   Właśnie zaczął się piękny miesiąc, maj. Pogoda sprzyja, wybierzmy się więc na wycieczkę...


   Proponuję krótki wypad do Spały. Jest to wypoczynkowa miejscowość, położona ok. 70 kilometrów od Błędowa, w powiecie tomaszowskim, województwie łódzkim. 

   Spała słynie głównie ze wspaniałego ośrodka przygotowawczego dla polskich olimpijczyków. Znajduje się tam Ośrodek Przygotowań Olimpijskich Centralnego Ośrodka Sportu, w którego skład wchodzą: basen, kryte hale sportowe, siłownie, gabinet odnowy biologicznej, gabinet krioterapii, czyli leczenie zimnem, korty tenisowe oraz baza hotelowa.

   Spała to także Spalski Park Krajobrazowy, który powstał w 1995 roku. Znajdują się tam fragmenty starej Puszczy Pilickiej, dolina rzeki Pilicy i inne atrakcje.

   W Spale, w pięknym parku zobaczymy żeliwny pomnik żubra naturalnej wielkości. Wcześniej stał w Białowieży, następnie został wywieziony pod koniec I wojny światowej do Moskwy, wrócił do Warszawy na dziedziniec Zamku Królewskiego i decyzją prezydenta Mościckiego od 1928 zadomowił się w Spale, gdzie jest oblegany przez turystów.
   
   W pobliżu Spały (4 kilometry) leży mała wieś Konewka. Jest tam kilka bunkrów, największy z nich ma 380 metrów długości. Skryte są w nim tory kolejowe. Bunkier miał chronić pociągi z niemieckimi oficerami przyjeżdżającymi do sztabu podczas II wojny światowej.
   
   Jeżeli chcemy poznać historię, zobaczyć miejsca, gdzie walczył Hubal, rozkoszować oczy pięknem przyrody i oddychać czystym powietrzem, wybierzmy się tam. Gorąco zachęcam!


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1722