Debata się zbliża, czas na wielkie przygotowania
Data: 06-04-2014 o godz. 13:46:41
Temat: Uroczystości szkolne


      Polska wstąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r. Od tego czasu w naszym kraju wiele się zmieniło. Pojawiły się otwarte granice, a zatem możliwość łatwiejszego poruszania się między państwami członkowskimi, co umożliwiło nam m.in. studia i pracę w innych od naszego krajach. Poza tym zbudowano wiele km dróg, zaczęto korzystać z różnego rodzaju dofinansowań...
   W ramach XX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży postanowiliśmy przeprowadzić debatę. Wśród trzech tematów, które mieliśmy do wyboru, jeden szczególnie zwrócił naszą uwagę i zaintrygował nas bardziej niż inne, a wszystko dlatego, że praktycznie wcale nie umieliśmy odpowiedzieć na postawione w nim pytanie, czyli: „Jak wykorzystywać możliwości, które daje nam członkostwo w Unii Europejskiej?”. Po przeczytaniu proponowanych tematów to właśnie ten dał nam najwięcej do myślenia. Zaczęliśmy zastanawiać się, jak możemy korzystać z tego, co oferuje nam Unia Europejska i zdaliśmy sobie sprawę, jak mało możemy o tym powiedzieć. Uświadomienie sobie, jak mało wiemy o możliwościach płynących z naszego członkostwa w Unii Europejskiej, było momentem, w którym stało się już jasne, że to właśnie o tym chcemy przeprowadzić naszą debatę. Domyślaliśmy się, że nasi koledzy i koleżanki wiedzą o danym zagadnieniu prawdopodobnie nie więcej niż my i chcieliśmy to zmienić. Temat ten wydał nam się bardzo ważny. Chodziło tu przecież o to, co możemy robić, by dzięki Unii żyło nam się lepiej. Ponadto wydał nam się sporym wyzwaniem, gdyż wiedzieliśmy, jak wielu informacji będziemy musieli szukać w różnych źródłach. Zaczęliśmy od rozmowy z rodzicami, a następnie przyszedł czas na Internet. Wszystko, co znaleźliśmy, wydawało nam się jednak być zbyt ogólnym i zaczęliśmy się zastanawiać nad naszym regionem oraz nad naszymi rówieśnikami. Uznaliśmy, że powinniśmy skupić się na konkretach dotyczących bezpośrednio nas. To był czas na poszukanie ciekawostek na stronie gminy Błędów. Wtedy już wiedzieliśmy, jak będzie brzmiał temat naszej debaty, który uległ małej zmianie, choć wciąż odnosił się do tej samej niezwykle ważniej sprawy. Priorytetem stało się dla nas uświadomienie naszym znajomym, rówieśnikom, a także starszym ludziom z naszych okolic tego, jak duże mają możliwości, dlatego podczas naszej dyskusji chcieliśmy poruszyć zagadnienie: „Jak młodzież i mieszkańcy Błędowa mogą wykorzystywać możliwości, które daje nam członkostwo w Unii Europejskiej?”.  

   Zaczęły się przygotowania. Wiedzieliśmy, że wciąż, mimo poszukiwań na różnych stronach internetowych oraz rozmowy z nauczycielami i rodzicami, nie jesteśmy w stanie w pełni odpowiedzieć na postawione powyżej pytanie, dlatego też postanowiliśmy zaprosić do naszej szkoły ekspertów, którzy by nam w tym pomogli. Musieliśmy wybrać osoby, które mogą powiedzieć nam jak najwięcej. Ostatecznie zdecydowaliśmy się zaprosić:

  • pana Stanisława Karczewskiego - wicemarszałka Senatu VIII kadencji

  • pana Mirosława Maliszewskiego – posła na Sejm V, VI i VII kadencji

  • pana Piotra Szybińskiego – radnego gminy Błędów

  • pana Marka Mikołajewskiego – wójta gminy Błędów

  • pana Jacka Adamskiego – sekretarza gminy Błędów

  • pana Krzysztofa Kaźmierczaka – dyrektora Publicznego Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Błędowie

  • panią Mariannę Szewczyk – wicedyrektor Publicznego Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Błędowie.

   Przygotowaliśmy zaproszenia, włożyliśmy je do koperty i do każdego z nich dorzuciliśmy jeszcze karteczkę z wypisanymi pytaniami, na które chcieliśmy odpowiedzieć podczas naszej debaty. Domyślaliśmy się, że nie wszystkim z zaproszonych będzie odpowiadał termin. Już na samym początku zaproszenie z przyczyn niezależnych od siebie musiał odrzucić pan Maliszewski.

   Przygotowania nie polegały jednak tylko na wykonaniu zaproszeń i wręczeniu ich potencjalnym gościom. Musieliśmy zdecydować także, jakie pytania będziemy omawiać na debacie. Zrobiliśmy mnóstwo ulotek, które potem wręczaliśmy młodzieży w naszej szkole. Ponadto na ścianach pojawiły się plakaty, które namawiały do wzięcia udziału w dyskusji. Uczniowie zaczęli jednak narzekać, że wybraliśmy sobie dość trudny temat. Skłoniło nas to do stworzenia wydarzenia na Facebook'u. Umieszczaliśmy tam linki do stron, które pomogły naszym kolegom i koleżankom przygotować się do debaty, dodawaliśmy ankiety, pytaliśmy o to, jakie zauważają plusy i minusy naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Zorganizowaliśmy nawet jeden krótki konkurs. Zamieszczaliśmy także zdjęcia naszych ulotek i plakatów dla tych, którzy z jakiejś przyczyny wcześniej się z nimi nie zapoznali.

   Debata zbliżała się wielkimi krokami. Poza tym, że przygotowywaliśmy do niej uczniów, sami wciąż wiele czytaliśmy o Unii i o naszym członkostwie w niej. Postanowiliśmy zrobić krótką prezentację multimedialną. Wymyśliliśmy również, że, aby zaangażować uczniów, zorganizujemy podczas spotkania pracę w grupach. Wystarczyło jeszcze przygotować zasady kulturalnej dyskusji, ogólny scenariusz debaty i mogliśmy zaczynać.  

   Debata miała miejsce 4 kwietnia 2014 r. o godzinie 11.00, a o jej przebiegu będziecie mogli przeczytać w kolejnym artykule. ;)Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1715