Irena Sendlerowa
Data: 22-03-2014 o godz. 10:17:05
Temat: Kultura


   Dużo mówimy o ludziach sławnych, wynalazcach, artystach, jednak czasami pomijamy osoby, które dokonały wielkich czynów, a są tak mało nam znane. W swoim artykule postanowiłam opisać kobietę, która uratowała wiele żydowskich dzieci... 

   Irena Sendlerowa- urodzona 15 lutego 1910 roku w Warszawie, zmarła 12 maja 2008. Studiowała polonistykę, jednak ze względu na swoje przekonania nie została przyjęta do żadnej szkoły. W czasie wojny zaczęła pomagać Żydom. Jako pracownica odrodka pomocy dzieciom miała dostęp do getta skąd wywoziła potajemnie dzieci. Przemycała lekarstwa, jedzenie, odzież. Uratowała w ten sposób 2500 dzieci. Niektóre usypiała lekami, by wyglądały na martwe – dzięki temu były wywożone w workach jako ofiary tyfusu. Innym kazała się zwijać w kłębek i pakować się do walizek. Ukrywała je w klasztorach, rodzinach, ośrodkach. Dla niemowląt szykowała akta chrztu, a dla starszych metryki polskich dzieci. Listy prawdziwych i zmienianych nazwisk zakopywała w ziemi, żeby po wojnie mogły poznać o sobie prawdę. Uczono ich i wmawiano im inne nazwiska, jak mają się zachowywać, ze względu na niebezpieczeństwo. Zawsze troszczyła się o „swoje” dzieci, wiedziała co u nich słychać i jak się miewają. 
   Irena Sendlerowa została złapana przez gestapo. Była torturowana na Pawiaku i skazana na śmierć, „Żegota” zdołała ją uratować, przekupując niemieckich strażników. Podczas przesłuchań nigdy nic nie zdradziła, nie powiedział żadnego nazwiska. Nigdy nie była pewna tego czy uda jej się wyprowadzić kolejne dziecko, czy sama zdoła stamtąd wyjść, ale nigdy się nie bała, nie poddała się. 
  

   Jej imieniem zostało nazwane wiele szkół. Została odznaczona wieloma nagrodami : 
-Orderem Uśmiechu. 

   Powinniśmy mieć duży szacunek do takich osób, bo naprawdę można nazywać ich bohaterami...

 Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1708