Co ciekawego na niebie w marcu?
Data: 11-03-2014 o godz. 17:57:42
Temat: Nauka


   Znów nadchodzi wiosna (20 marca o 17:57), więc 30 marca czeka nas zmiana czasu o godzinę do przodu. Dzień stanie się dłuższy od nocy. Wysokość Słońca nad horyzontem stale wzrasta. Warto zwrócić uwagę na to, co przyniosą nam marcowe noce...


   Przez cały miesiąc niebo będą rozświetlać, choć niezbyt często, meteory z roju Wirginidów. Ich maksymalnej liczby możemy się spodziewać 24 marca. Mars jest niemal całą noc widoczny w Pannie. 19 marca rano zobaczymy go obok Księżyca. Natomiast 21 nasz satelita również rano odwiedzi Saturna.

   Mars wziął swoją nazwę od rzymskiego boga wojny z powodu swojej czerwonej barwy kojarzonej z krwią. Jest on o mniej niż połowę mniejszy od Ziemi. Atmosfera tej planety jest tak rzadka, że średnie ciśnienie atmosferyczne jest mniejsze niż jedna setna ciśnienia na Ziemi. Atmosfera Marsa składa się głównie z dwutlenku węgla, małych ilości azotu i argonu. Pomimo tego, że atmosfera tak rzadka, to na powierzchni mogą wiać silne wiatry, które czasami powodują burze piaskowe, zakrywające całą planetę. Temperatura na Marsie może spaść na biegunach do -133, a "latem" wzrosnąć do +27. 

   Powierzchnia z powodu niegdysiejszych zderzeń cała jest upstrzona kraterami, a największy z nich to Hallas Planitia. Jego średnica wynosi ponad 2000 km, a głębokość 9 km. Na tej  planecie znajdziemy również największy w układzie społecznym wulkan - Olympus Mons. Wznosi się na 24 km nad otaczającą go równiną, zaś jego podstawa jest niewiele mniejsza od powierzchni Polski. 

   Czwarta planeta Układu Słonecznego posiada również dwa małe księżyce: Fobos i mniejszy Deimos. Fobos ma średnicę ok. 22 km i okrąża Marsa w niewielkiej odległości, czyli 6000 km. Porusza się tak szybko, że na marsjańskim niebie wschodzi i zachodzi dwa razy dziennie. Inną jego ciekawą cechą jest to, że wschodzi na zachodzie, a zachodzi na wschodzie. Średnica drugiego z księżyców - Deimosa - wynosi 13 km. Orbita, po której krąży, jest dalej od Marsa (20 000 km). Naukowcy uważają, że te dwa księżyce są planetoidami "przechwyconymi" przez pole grawitacyjne Marsa.

   W marcowe noce warto czasem poszukać Marsa, bliskiego sąsiada Ziemi.






Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1701