Co nieco o Puszczy Kozienickiej
Data: 05-03-2014 o godz. 17:47:22
Temat: Nauka


   Puszcza Kozienicka to kompleks leśny, który usytuowany jest w południowo-wschodniej części województwa mazowieckiego. Ma on powierzchnię około 30 000 ha...   Klimat Puszczy odróżnia się od otaczających ją terenów wyższymi opadami, które osiągają tu 555 mm na rok, i o 0,5 °C wyższą temperaturą, która wynosi tu średnio 8 °C rocznie. Okres wegetacyjny również jest wydłużony bardziej niż na pobliskich terenach i wynosi 210 dni.

   Na piaszczystych wydmach przeważają tu bory sosnowe, zaś tam, gdzie teren jest bardziej zasobny w wodę, występują bory i lasy mieszane z drzewostanem wielogatunkowym, jednak najczęściej jodłowo-dębowym czy sosnowo-jodłowym. Wynika z tego, że z drzew możemy tu więc spotkać – prócz dominującej sosny – jodły, buki, jawory, dęby, lipy, olchy, modrzewie, brzozy, świerki i graby. Z roślin o mniejszych rozmiarach występują widłaki i paprotka zwyczajna, które należą do gatunków chronionych, a także bluszcz, zimoziół północny czy też świdośliwka jajowata. Rośliny wodne, które możemy tu zobaczyć to doskonale wszystkim znane grzybienie białe, a także mniej rozpowszechnione kotewki i salwinie, czyli pływające paprocie. Flora Puszczy jest również zasobna w liczne zioła, takie jak rosiczka okrągłolistna, śnieżyczka przebiśnieg, wawrzynek wilczełyko, orlik pospolity czy pełnik europejski.

    W świecie fauny występują: łosie, jelenie, daniele, sarny, dziki, lisy, łasice, kuny i borsuki. Doskonale czuje się tu również zasiedlony stosunkowo niedawno bóbr. W Puszczy możemy spotkać żółwia błotnego, który jest dość rzadkim gatunkiem występującym w Polsce. Znajduje się tu też ponad 200 gatunków ptaków, w tym również chronione, takie jak bocian czarny, orlik, żuraw czy sokół wędrowny.

    Dla ochrony pięknego i dzikiego obszaru Puszczy Kozienickiej, powstał 28 czerwca 1983 roku Kozienicki Park Krajobrazowy.

    Dla turystów, którzy chcieliby podziwiać florę i faunę tego obszaru, utworzono 9 ścieżek dydaktycznych, 9 szlaków pieszych oraz 17 szlaków rowerowych.Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1699