Może warto by czasem spojrzeć w gwiazdy?
Data: 11-02-2014 o godz. 18:57:38
Temat: Nauka


   Spójrzmy w gwiazdy... Na nocnym lutowym niebie można zobaczyć naprawdę wiele ciekawych obiektów...   W drugiej połowie miesiąca mamy szanse ujrzeć spadające gwiazdy -  meteory z okolic gwiazdozbioru Lwa będą przemierzały niebo aż do 10 marca. Moim ulubionym gwiazdozbiorem widocznym na zimowym niebie jest Orion, w którego skład wchodzi wyjątkowa gwiazda Betelgeza. Znana dlatego, że jest czerwonym nadolbrzymem, wiele razy większym od naszego Słońca. Na nocnym lutowym niebie zobaczymy też planety takie jak Mars, Jowisz, Wenus i Pluton. Odróżnimy je od gwiazd tym, że nie "mrugają". Wenus jest obecnie "gwiazdą" poranną. 26.11 zobaczymy ją blisko księżyca w towarzystwie Merkurego i Plutona.
 
   Wenus jest bardzo interesującą planetą , astronomowie nazywają ją bliźniaczką Ziemi. Obie te planety mają podobną średnicę (Ziemia jest trochę większa). Jednak nieszczęsna Wenus nie posiada trwałej atmosfery jak nasza planeta i ma dużo mniejszą grawitacje. Wenus ma ze wszystkich planet Układu Słonecznego orbitę najbardziej podobną do okręgu. Jeden wenusjański dzień trwa około 243 dni ziemskich. Cechami charakterystycznymi dla tej planety jest ponad tysiąc wulkanów i ogromne ciśnienie atmosferyczne (90 razy większe od ziemskiego). Wiruje ona w przeciwnym kierunku do innych planet. Jedna z teorii próbujących wyjaśnić to osobliwe zjawisko zakłada, ze Wenus została uderzona przez małą planetę przemierzającą przestrzeń kosmiczną, co spowodowało zatrzymanie normalnego ruchu obrotowego i odwrócenie w kierunku przeciwnym.

   Podczas ferii zimowych na pewno warto poświecić odrobinę czasu na obserwacje nocnego nieba.Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1691