Co nieco o Puszczy Kurpiowskiej
Data: 10-02-2014 o godz. 21:26:49
Temat: Nauka


   Puszcza Kurpiowska to obszar leśny położony w dorzeczu środkowej Narwi, na obszarze województwa mazowieckiego, a także w zachodniej części województwa podlaskiego. Jej nazwa pochodzi od Kurpiów, czyli zamieszkującej tam ludności. Puszcza ta bywa też nazywana Puszczą Zieloną...   Tereny Puszczy Kurpiowskiej to głównie bagna oraz piaski, dlatego też rolnictwo pojawiło się tu dość późno. Teraz Kurpie sieją głównie żyto i grykę, a także ziemniaki. Owies i jęczmień uprawiane są rzadko, tylko w obniżeniach terenu.

   Większość obszarów leśnych Puszczy to bór sosnowy. Występują tu brzoza, świerk, olsza i dąb, ale możemy spotkać je raczej nieczęsto. Nieliczne drzewostany świerkowo-sosnowe i olszowe znajdują się pod ochroną.

   Jeśli zapytamy żyjących tu ludzi o występujące zwierzęta, to zapewne będą oni wspominać, jak wiele się zmieniło w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Niegdyś występowała tu gruba zwierzyna, taka jak sarny, dziki, łosie, jelenie, a nawet żubry. Teraz możemy spotkać w małych ilościach zające, lisy i kuny. Występują tu też m.in. wilki.

   Puszcza Kurpiowska większości ludzi kojarzy się w bursztynem, gdyż niegdyś jego wydobycie było bardzo ważnym zajęciem ludności, co widzimy do tej pory, gdyż odgrywa on dużą rolę w kulturze ludowej.

   Charakterystyczna jest też ludność zamieszkująca Puszczę, czyli Kurpie, o których wspominałam już wcześniej. Dzięki występowaniu naturalnej bariery, jaką były rozległe lasy i bagna, do dziś zachowali oni swoją odrębność kulturową. Ludność ta posiada własną gwarę. Wyróżnia się charakterystycznymi, kolorowymi strojami, bogatymi w hafty i ozdoby z bursztynu. Kurpie to katolicy, których możemy kojarzyć ze specyficznymi dla nich drewnianymi chatami. Lubią oni zdobić w drewnie i rzeźbić. Zajmują się również wycinankami, tworzeniem kwiatów z krepiny oraz ozdobnych palm na Niedzielę Palmową. Kurpiowski charakter często kojarzony jest z umiłowaniem wolności, uporem i oszczędnością.Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1688