Co nieco o Puszczy Kampinoskiej
Data: 29-01-2014 o godz. 17:29:34
Temat: Nauka


   Puszcza Kampinoska usytuowana jest na zachód od Warszawy. Pokrywa obszary bagienne i wydmowe, a łączna powierzchnia, jaką zajmuje to 670 km², z czego lasy zajmują niestety tylko około 270 km² . Występuje tu jednak wiele ich typów: suche bory sosnowe, bory mieszane i bagienne, grądy i dąbrowy, olsy i łęgi. Dla ochrony jakże zróżnicowanego środowiska utworzono tu Kampinoski Park Narodowy. Park narodowy i tak dobrze zachowane lasy położone tuż przy stolicy to dość wyjątkowa sytuacja w Europie...     Jeśli chodzi o klimat Puszczy, to nie jest on taki sam na całym obszarze. Powodem tego jest duże zróżnicowanie terenu. Również sąsiedztwo z dużym miastem, jakim jest Warszawa oraz sąsiedztwo Wisły i położenie w jej głębokiej dolinie ma tu spore znaczenie. Jednak, jeśli już mielibyśmy określić klimat tego kompleksu leśnego, to w dużym uproszczeniu możemy stwierdzić, że jest to klimat umiarkowany przejściowy. Średnie roczne temperatury wnoszą tu około 7 °C, zaś opady wynoszą około 530 mm.

   W Puszczy Kampinoskiej możemy spotkać wiele rzadkich gatunków drzew, których nasiona zostały przeniesione przypadkowo – przez wodę lub ptaki. Zaliczmy do nich: chamedafnę północną, wiśnię kwaśną czy brzozę czarną. Występują tu również drzewa, należące do gatunków północnoamerykańskich, które niegdyś sadzone były dla ozdoby lub by utrwalić wydmy. Są to m.in.: dąb czerwony, sosna Banksa czy sosna smołowa. Większość drzewostanu jest tu jednak dość młoda. Tylko niektóre z występujących drzew są rosną od ponad 200 lat i są bardzo wysokie. Zaliczamy do nich głównie sosny, które znacznie przeważają nad drzewami liściastymi, zwłaszcza na takich obszarach jak wydmy i piaski.

   W świecie zwierząt do najczęściej spotykanych ssaków należą tu: łoś, będący symbolem Kampinoskiego PN, sarna, dzik, kuna, łasica, zając, ryś, wydra, jeleń, lis, borsuk czy bóbr. Z ptaków możemy spotkać m.in.: bociana czarnego i białego, żurawia, bielika, czaplę siwą, sowę błotną, rybitwę zwyczajną, trzmielojada, dzięcioła zielonosiwego, dzięcioła białogrzbietnego, dzięcioła średniego, orlika krzykliwego, błotniaka stawowego i łąkowego czy zimorodka.

   Decyzją UNESCO Kampinoski Park Narodowy uważany jest za rezerwat biosfery. Parlament Europejski zaś uznał go ostoją ptaków o znaczeniu europejskim.

   Puszcza Kampinoska to świetne miejsce dla turystów, lubiących odpoczynek na łonie natury oraz podziwiane flory i fauny. Przez puszczę prowadzą liczne szlaki turystyczne, zarówno dla tych, którzy lubią wycieczki rowerowe (występuje tu np. Kampinoski Szlak Rowerowy), jak i dla tych którzy preferują spacery.  Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1680