Poznajmy stolice!
Data: 13-01-2014 o godz. 18:41:50
Temat: Kultura


     Dnia 9.01.2014 roku naszą szkołę odwiedzili kulturoznawcy. Tuż po uroczystym powitaniu, zostaliśmy podzieleni na kilkuosobowe grupki. Wraz z nauczycielami wyruszyliśmy w niezapomnianą podróż poprzez cztery europejskie stolice: Moskwę, Berlin, Paryż i Londyn...

   Wyposażeni w paszporty językowe, które stanowią przepustkę do swobodnego przekraczania granic, wędrowaliśmy, poznając kulturę i historię tych czterech miast. Przy każdej ze stolic otrzymywaliśmy po dwa stemple. Animatorzy w poszczególnych miastach organizowali przeróżne quizy oraz konkursy. Przygoda mojej grupy zaczęła się w Rosji, gdyż to jej stolicę odwiedziliśmy jako pierwszą.   

   Po zwiedzeniu Moskwy wiedzieliśmy między innymi:

 • jakie składniki potrzebne są do ugotowania słynnych, rosyjskich pierogów

 • poznaliśmy carów Rosji

 • nauczyliśmy się czytać kilku rosyjskich słówek.

Wszystkim bardzo podobało się w Moskwie. Młodzież ochoczo odpowiadała na zadawane pytania.   Przejdźmy teraz do Wielkiej Brytanii. Po zwiedzeniu Londynu wiemy już o:

 • jego topografii 

 • władcach Anglii

 • miejscach, które warto zwiedzić.

W tym mieście zorganizowana została zabawa. Musieliśmy dopasować opisy do poszczególnych zabytków. Była to świetna okazja, by sprawdzić, jak wiele zapamiętaliśmy z tego, co opowiadała nam pani animatorka.


   Zbliżamy się do Paryża. Po tej lekcji wiemy:

 • jakie znane osobowości wywodzą się z tego miasta

 • poznaliśmy kulturę Paryżan

 • poznaliśmy parę zabytkowych miejsc.

Paryż był dla nas wielką atrakcją. W naszym gimnazjum nie uczymy się języka francuskiego, więc to była bardzo ciekawa i pouczająca lekcja. Myślę, że dzięki niej wiele osób do tej pory myśli o rozpoczęciu nauki tego języka.


   Przechodzimy do ostatniego miasta, czyli stolicy Niemiec. W Berlinie dowiedzieliśmy się o:

 • historii Niemiec

 • zabytkach, które trzeba koniecznie odwiedzić, będąc w Niemczech

 • topografii tego państwa.

Młodzież bardzo chętnie zadawała pytania. W tym mieście również została zorganizowana zabawa. Tym razem musieliśmy dopasować do trzech miejsc zabytkowych różne opisy.

 

   Tak kończy się podróż po czterech wielkich miastach, ale na tym nie poprzestaliśmy.

   Kolejną atrakcją było zwiedzanie zabytkowego, czerwonego autobusu. Dawniej, takie pojazdy mogliśmy spotkać na każdym kroku w Wielkiej Brytanii. Nasza przygoda zakończyła się tuż po tym, gdy dostaliśmy pamiątkowe upominki. :)

   Organizatorzy mają własną stronę na Facebooku. Myślę, że byłoby im bardzo miło, gdybyście dodawali komentarze i wciskali "lubię to". :) Gorąco zachęcam do obejrzenia strony, do której link podaję poniżej. Znajdziecie na niej m.in. zdjęcia zrobione podczas wizyty w naszej szkole. 


www.facebook.com/JezykToTwojPaszport


 
   Każdy świetnie się bawił. Była to lekcja, która na długo pozostanie w naszej pamięci. Myślę, że dużo osób zrozumiało dzięki niej, iż warto wzbogacać swoją wiedzę. Powodzenia w nauce języków. :)

 

 

 

 Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1670