Święto Trzech Króli
Data: 05-01-2014 o godz. 13:37:44
Temat: Kultura


   Dzień 6 stycznia jest w Kościele katolickim uznawany za święto Objawienia Pańskiego. Kościoły wschodnie obchodzą zaś tę uroczystość 19 stycznia. W tradycji polskiej Objawienie Pańskie określane jest nazwą Trzech Króli...
   W przedwojennej Polsce był to dzień wolny od pracy. Władze PRL-u zniosły jednak to święto i dopiero w 2011 roku zostało ponownie przywrócone do statusu dnia wolnego.

   Również w innych państwach, takich jak np. Słowacja, Austria, Hiszpania czy Szwajacaria, dnia tego nie idzie się do pracy. Jest to jedna z pierwszych uroczystości, uświęconych przez Kościół.

   Niegdyś, na Wschodzie, chrześcijanie uważali dzień Objawienia Pańskiego za święto Bożego Narodzenia. 

   Do tej pory Kościoły prawosławne uznają tę datę jako jedną z najważniejszych i jako datę narodzin samego Jezusa Chrystusa. 

   Według chrześcijan święto to ma swoją symbolikę. Uznawane jest za pokłon całego świata nad dzieciątkiem Jezus, dlatego wśród Mędrców ze Wschodu można wyróżnić: starca, osobę młodą i osobę czarnoskórą. 

   Już w XVIII w. zaczęto święcić kredę, którą później na drzwiach umieszczano: K+M+B oraz datę bieżącego roku. Robimy tak również obecnie. Napis K+M+B to błędna interpretacja C+M+B, które znaczy z łac. Niech Chrystus Błogosławi ten dom.

   Dzień ten kończy okres święta Godów, które zaczyna się w czasie przesilenia zimowego (21-22 grudnia) i zaczyna karnawał.Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1663