Polska i jej bogactwa cz. III
Data: 01-01-2014 o godz. 13:48:52
Temat: Kultura


"Cudze chwalicie, swego nie znacie..."

   Zastanawiałam się, gdzie tym razem zaprosić wszystkich na wycieczkę. Przecież w naszym kraju jest tyle pięknych miejsc, które warto zobaczyć. Wybierzmy się więc może na Podlasie...


   Kto szuka ciszy, spokoju, pięknego krajobrazu, chce poznać historię - wszystko to tu znajdzie. Stykają się tutaj kultura żydowska, prawosławna, katolicka i tatarska. Stolicą Podlasia jest Białystok. Pierwsze wzmianki o tym pięknym mieście znajdziemy już w 1514 roku.

   Będąc w tych okolicach trzeba chociaż na chwilę zatrzymać się w Tykocinie, Choroszczy, Supraślu, Sokółce, Świętej Wodzie czy też w Kruszynianach.

   Sokółka to stolica polskiego orientu - tu zaczyna się utworzony w 1979 roku Szlak Tatarski. Miasto zamieszkują wyznawcy religii katolickiej, prawosławnej i islamu. To właśnie w Sokółce kręcono większość scen Trylogii "U Pana Boga...". 12.10.2008 roku w Kościele św. Antoniego miał miejsce Cud Eucharystyczny.

   W Choroszczy możemy zobaczyć  "Pałac Branickich", czyli letnią rezydencję, będącą obecnie częścią Muzeum Polskich Wnętrz.

   Supraśl od 1999 roku jest uzdrowiskiem, gdzie wykorzystuje się zasoby borowiny. Jest też siedzibą Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej.

   Prawdziwych Tatarów spotkamy w Kruszynianach. Zobaczymy tu meczet i jedyny w Polsce cmentarz tatarski. Jest to wieś, którą Jan III Sobieski w 1679 roku nadał Tatarom. Zamieszkujący ją muzułmanie nazywani Lipkami walczyli w wojnie z Turkami po stronie Polski. Do dzisiaj mieszka tutaj niewielka mniejszość tatarska. Poznamy tu ciekawe smaki potraw regionalnych i zabierzemy ze sobą niezapomniane wspomnienia.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1660