Rośliny i zwierzęta na wybrzeżu
Data: 19-12-2013 o godz. 20:15:28
Temat: Nauka


   Na wybrzeżach zawartość soli w podłożu często się zmienia, a piaszczyste wydmy wędrują z wiatrem. Rośliny nadmorskie muszą wytrzymać porywiste podmuchy i bryzgi słonej morskiej piany... 


   Rośliny gromadzą słodką wodę na ogół w mięsistych liściach lub korzeniach. Dzięki niewielkim rozmiarom wystawiają względnie małą powierzchnię na działanie wiatru. Honkenia piaskowa ukorzenia się na wydmach i potrafi przetrwać nawet osuwanie się piaszczystego podłoża. Przy brzegach występują glony. Nie mają kwiatów, korzeni ani liści. Składają się z plechy przypominającej skórzastą wić. Jej śliska powierzchnia zapobiega złamaniu pod naporem falujących mas wody. Istnieją glony mikroskopijnej wielkości, na przykład okrzemki, a także gatunki sporych rozmiarów, takie jak listownice czy brunatnice.

Kałuże na plaży
   Podczas przypływu morze przepłukuje zagłębienia na plaży, a gdy nadchodzi odpływ, część wody zatrzymuje się wśród nadbrzeżnych skał. Wszystkie występujące tam organizmy są dobrze przystosowane do życia w zmiennych warunkach: podczas odpływu woda łatwo się ogrzewa, a w czasie deszczu może zmienić się jej zasolenie. Glony mikroskopijnej wielkości pokrywają powierzchnię skał i stanowią pożywienie czareczek oraz pobrzeżków. Rozgwiazdy i inne drapieżniki zjadają ślimaki i małże.

   Jeśli podczas odpływu w zagłębieniu pozostaje wystarczająco dużo wody, mogą w nim rosnąć duże glony morskie. Gdy woda cofa się do morza, wilgotna i miękka warstwa glonów zapewnia schronienie wielu wodnym stworzeniom. Kraby i krewetki odżywiają się przyniesionymi przez wodę pozostałościami martwych organizmów. Omułki i liliowce odfiltrowują cząstki pokarmu z wody. Podczas odpływu szukają tam pokarmu mewy i ptaki błotne. Z tego powodu małe ryby żyjące blisko brzegu muszą ukrywać się w szczelinach skalnych.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1655