Woda mineralna czy "kranówka"?
Data: 05-12-2013 o godz. 16:35:30
Temat: Nauka


Od wody, bardziej potrzebujemy tylko powietrza. Każda komórka naszego organizmu pragnie jej. Pijmy więc dużo wody,ale dbajmy, żeby była dobrej jakości...

Składamy się w niemal 70% z  wody. Bezustannie krąży w naszym organizmie, dzięki czemu np: łatwiej trawimy, wchłaniamy składniki odżywcze, usuwamy toksyny, sprawniej się ruszamy. Nasz organizm nie potrafi magazynować wody na zapas. Gdy tracimy jej więcej niż dostarczamy w pożywieniu, może dojść do groźnego odwodnienia. Aby do tego nie dopuścić, powinniśmy wypijać codziennie 30 ml. wody na każdy kilogram masy ciała. Gdy panują upały lub pracujemy fizycznie - więcej.

Jaką  wybrać wodę? 

Oto jest pytanie! W Polsce produkuje się kilkaset tzw. wód butelkowanych, ale tylko niespełna 40 wód mineralnych i kilka stołowych, które mogą korzystnie wpływać na nasze zdrowie. Reszta biorąc pod uwagę niewielką ilość zawartych w niej pierwiastków, mało różni się od zwykłej wody z kranu. Jak rozpoznać te dla nas wartościowe? Otóż trzeba czytać etykiety.

  Co się znajduje w wodzie?

Składniki mineralne znajdujące się w wodzie są dobrze przyswajane. Pijąc wody mineralne, uzupełniamy więc niedobory niektórych pierwiastków:

Magnez - wzmacnia odporność, korzystnie wpływa na układ sercowo - naczyniowy, na mięśnie oraz zmniejsza podatność na stres.

Wapń - wzmacnia kości i zęby, korzystnie wpływa na przemianę materii, jest niezbędny do prawidłowej pracy serca oraz układu mięśniowego i nerwowego.

Sód - zapobiega odwodnieniu organizmu, utrzymując równowagę kwasowo - zasadową w organizmie.

Jak dobrze pić?

  • Nie pij prosto z butelki
  • Zakręcaj butelkę
  • Po otwarciu butelki wypijaj zawartość w ciągu doby
  • Rano wypijaj szklankę wody
  • Pij wodę w równych porcjach
  • Pij wodę małymi łykami i powoli
  • W czasie upałów pij małymi łykami i powoli


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1644