Stres - jak z nim wygrać?
Data: 03-12-2013 o godz. 19:14:57
Temat: Nauka


Towarzyszy Ci niemal każdego dnia - na ulicy, w domu, w szkole... Czasem bywa bardzo uciążliwy, że nawet niszczy zdrowie. Ostatnio w gazecie przeczytałam parę porad, jak pokonać stres. Przedstawiam wam to wszystko w tym oto artykule...


Na początek co to jest stres? Jest to stan alarmu w organizmie. Wywołuje go każda nowa sytuacja: kłopoty w szkole, kłopoty rodzinne, czy dokuczliwy problem. Efekt? Gorzej śpimy, mamy kłopoty z koncentracją, pamięcią lub wybuchamy z  byle powodu. W efekcie możemy popaść w depresję.

Co nam przysparza stres?
Skrywanie uczuć:
Choć sytuacja nas przerasta, udajemy, że wszystko jest w porządku i ignorujemy problemy. Kłopoty się wtedy nawarstwiają, a my się strasznie stresujemy.

Zbytnia uległość:
Często tak jest, że nie potrafimy odmawiać i ludzie często nas wykorzystują. A wtedy rodzą się w nas pokłady gniewu, które działają niekorzystnie na nasz organizm.

Być perfekcyjnym:
Chcemy sprawiać, że jesteśmy perfekcyjni, doskonali i tego także oczekujemy od innych, ale takim wymaganiom trudno sprostać i to także prowadzi do stresu.

Skłonność do zamartwiania się:
Często widzimy świat tylko w czarnych barwach. Martwimy się o wszystko z byle powodu. Nie potrafimy nad tym zapanować. Odbiera nam to radość życia i utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Stresu nie da się uniknąć, dlatego warto nauczyć się z nim walczyć. Oto niektóre moje propozycje:

Nie tłum uczuć:
Kiedy musisz - płacz, śmiej się a nawet krzycz, gdy masz na to ochotę. Pomoże Ci to rozładować napięcie i łagodzisz stres.

Myśl pozytywnie:
Kiedy idziesz na egzamin, zamiast przewidywać najgorsze, przypomnij sobie o swoich zaletach i ostatnich sukcesach, nie trać wiary w siebie!

Wybaczaj sobie:
W szkole poszło nie tak? Przecież to nie koniec świata. Błędy popełnia każdy i zawsze można się poprawić.

Zwolnij:
Masz dużo lekcji i dużo sprawdzianów? Swój plan zredukuj do zajęć najpilniejszych. Spędzaj mnie czasu na komputerze, ponieważ to on sprawia, że nie mamy siły do nauki.

Naucz się relaksować:
W trudnych dla ciebie momentach wypij herbatę, posłuchaj ulubionej muzyki lub wyżal się przyjaciółce.

Pamiętaj, że życie to nie tylko obowiązki:
Rozwijaj swoje pasje, spędzaj czas z przyjaciółmi. Wniesie to do twojego życia wiele radości!

Zmuszaj ciało do wysiłku:
Codziennie powinieneś/powinnaś zafundować sobie półgodzinny spacer lub basen. Odpręż się... Nauka też jest ważna, ale organizm także musi od niej trochę odpocząć.

Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1642