Najciekawsze planety pozasłoneczne
Data: 11-11-2013 o godz. 17:20:11
Temat: Nauka


   400 miliardów - tyle planet znajduje się w naszej galaktyce. 160 miliardów z nich to planety skaliste, 865 jest potwierdzonych i skatalogowanych... 0 odwiedzonych przez człowieka...

   Pośród nich znajdują się planety zdumiewające. A oto kilka z nich...
   

 • Planeta diament

  W odległości około 4000 lat świetlnych od Ziemi znajduje się pulsar milisekundowy, który nosi nazwę PSR J1719-1438. Modulacja sygnału wskazuje na to, że posiada on towarzysza. Jest nim nasza planeta. Posiada on masę zbliżoną do masy Jowisza, lecz jego średnica ma 40% średnicy Jowisza, przy czym jest on zbudowany głównie z węgla. Oznacza to, że tak skompresowany musiał przejść w gęstą strukturę krystaliczną, czyli prawdopodobnie jest 4 razy większym od naszej planety diamentem. Więc gdzieś tam, w przestrzeni kosmicznej znajduje się diament, mający 10 kwintylionów karatów, który jest niczyj.

   

 • Planeta - ocean

  Położona zaledwie 40 lat świetlnych od nas jest planeta GJ1214b. Jest 2,5 raza większa od Ziemi i może być wielkim oceanem bez dna lub posiadającym dno głęboko wewnątrz, będące niewielkim skalistym jądrem. Wraz z głębokością ciśnienie dochodzi do takich poziomów, że stan fizyczny wody ulega zmianie. Woda we wnętrzu takiej planety prawdopodobnie przestaje być cieczą, a przechodzi w jakiś inny, egzotyczny stan, np. coś w rodzaju gorącego lodu.

   

 • Najmniejsza

  Najmniejszą planetą pozasłoneczną, którą udało się odkryć jest KOI-961 d. Jej promień to 50% promienia Ziemi. Planeta ta krąży także w miniaturowym systemie gwiezdnym, przez co przypomina bardziej Jowisza i jego księżyce niż gwiazdę i krążące wokół niej planety.

   

 •  Największa ilość "słońc"

  Każdy lubi oglądać zachody słońca. Hipotetycznie, gdybyśmy byli mieszkańcami planety HD188753Ab,  moglibyśmy oglądać zachód nie jednego a 3 „słońc”. Układ, w którym znajduje się to ciało niebieskie, składa się z gwiazdy centralnej planety, krążącej wokół niej w bliskiej odległości oraz dwóch mniejszych gwiazd, krążących na dalszej orbicie, jednocześnie okrążających się nawzajem.  

   

  To tylko kilka planet, które znamy. Kosmos jest ogromny, a ludzie tak naprawdę jeszcze nic o nim nie wiedzą.

   

   Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1630