Polska i jej bogactwa cz. II
Data: 11-11-2013 o godz. 16:32:55
Temat: Kultura


   "Cudze chwalicie swego nie znacie...". Tym razem wybierzmy się w Bieszczady, najbardziej wysunięty na południowy-wschód zakątek Polski...


   Bieszczady to piękny, dziewiczy, bez hałasu i cywilizacji kawałek świata, który leży w granicach naszej Ojczyzny. Będzie to wyprawa na kraniec Polski, gdzie konni strażnicy pilnują granicy Unii Europejskiej z Ukrainą. 

   Do tej wycieczki musimy zaopatrzyć się w dobre buty, ciepłą kurtkę i pokorę wobec gór. To jest niezbędne. Musimy pamiętać, że na szlaku jesteśmy tylko gośćmi.

   Bieszczady zawsze są piękne. Jesień maluje je kolorami złota, czerwieni, brązu. Możemy spotkać się z powiedzeniem: "Kto raz zobaczył Bieszczady, ma tylko dwie możliwości: będzie tu ciągle wracał albo bez przerwy za nimi tęsknił."

   Najwyższa z bieszczadzkich połonin to Połonina Caryńska, a najwyższy szczyt Bieszczad to Tarnica (1346 m.n.p.m). Tam zobaczymy krzyż, który upamiętnia wędrówki Karola Wojtyły - przyszłego papieża Jana Pawła II.                                                                              
  Jest też miejsce, gdzie znajdziemy ślady kardynała Stefana Wyszyńskiego. To Komańcza. Tam, w klasztorze sióstr Nazaretanek w latach 1955-56 był on internowany.

   W Bieszczadach położonych jest wiele urokliwych, ciekawych miejsc: Zapora Solińska i powstałe w 1960 roku Jezioro Solińskie (na całym zbiorniku ustanowiono strefę ciszy). Tu leży uzdrowisko Polańczyk. W Myczkowcach możemy zwiedzić Ogród Biblijny, w Parku Miniatur zobaczyć cerkwie z całych Bieszczad, a w Cisnej w czasie podróży kolejką wąskotorową podziwiać piękno naszych gór.

   Właśnie tu, w Bieszczadach możemy zobaczyć najbardziej ugwieżdżone niebo, nie zakłócone sztucznym oświetleniem.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1629