Wyjątkowy gość w naszej szkole
Data: 09-11-2013 o godz. 17:14:01
Temat: Uroczystości szkolne


      Dnia 8 listopada 2013r. do Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Błędowie przybył wujek jednej z naszych koleżanek. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby przyjechał on po to, aby np. z powodu choroby zwolnić ją z lekcji. Cel jego wizyty był jednak zupełnie inny...  
   Pan Henryk Duszyk – bo to o niego chodzi – jest byłym więźniem Auschwitz-Birkenau, który postanowił opowiedzieć nam o swojej historii.

   Może najpierw trochę o Auschwitz-Birkenau... Nazwa Auschwitz jest polskim odpowiednikiem nazwy Oświęcim, zaś Birkenau nazwy Brzezinka. Był to więc zespół obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu–Brzezince. Masowo mordowano tam ludzi, palono ich ciała i traktowano ich z wyjątkowym okrucieństwem. Trafiali tam m.in. Żydzi, Polacy.

   Na 4 godzinie lekcyjnej na górny korytarz wyszły klasy drugie i trzecie naszej szkoły. Zaraz po tym zjawił się gość. Pan dyrektor oraz pani dyrektor i trzy uczennice w imieniu reszty młodzieży z naszej szkoły przywitały i przedstawiły nam pana Henryka. Nim jeszcze zaczął on opowiadać, mogliśmy obejrzeć krótką prezentację multimedialną, która miała nam przybliżyć historię obozu. Później głos zabrał gość. Mogliśmy dowiedzieć się o: sposobie w jaki znalazł się w tym okropnym miejscu, tym jak wyglądało tam jego życie, tym jak udało mu się stamtąd wydostać. Wszyscy słuchali w ciszy. Opowieść pana Henryka była naprawdę szokująca, często wzruszająca. Ciężko opisać ile przeżył człowiek, który jako dziecko znalazł się w obozie koncentracyjnym i który w obozie stracił ojca i siostrę.  

   Gdy pan Henryk skończył, mieliśmy okazję, by zadać mu kilka pytań.  

   Później pan dyrektor oraz SU podziękowali naszemu gościowi za przybycie. Pan Henryk został też zaproszony na przedstawienie, które ma być wystawiane w naszej szkole z okazji rocznicy powstania styczniowego.

   Mieliśmy naprawdę wielkie szczęście, że pan Henryk chciał podzielić się z nami tymi często trudnymi dla niego wspomnieniami. Mieliśmy okazję wysłuchać kogoś, kto był świadkiem, a nawet uczestnikiem wydarzeń, jakie miały miejsce w Auschwitz.  Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1627