Problem szesnastolatków: Co z dalszą edukacją w szkole średniej?
Data: 06-11-2013 o godz. 17:34:08
Temat: Publikacje


   W życiu stajemy przed trudnymi wyborami. Czasami napotykamy wiele trudności, z którymi musimy sobie radzić, m.in. z wyborem szkoły, która będzie umiała sprostać naszym wymaganiom. No właśnie... Ale czy wybór drogi dalszej edukacji jest łatwą decyzją dla nastolatka? Myślę, że większość zasugerowałaby odpowiedź: "Na pewno NIE!". W tym artykule spróbuję sie nad tym problemem zastanowić...    Każdy szesnastolatek musi dokładnie krok po kroku rozważyć swoją decyzję odnośnie wyboru szkoły i dalszej edukacji. Wiek nastoletni jest bardzo trudny ze względu na to, że nigdy nie jesteśmy zdecydowani i tak naprawdę nie wiemy, czego chcemy.

    Większość uczniów dokonuje wyboru pomiędzy liceum ogólnokształcącym a profilowanym. Każdy twierdzi, że wybór takiej szkoły to połowa sukcesu. Otóż nie. Wypadałoby ten mit obalić i uznać, że licea profilowane nie dają żadnych uprawnień.

    Obecnie wielu młodych robi wielki krok do przodu wybierając technika, w których edukacja trwa 4 lata. Po ukończeniu matury zdaje się egzamin zawodowy i można udać się w poszukiwaniu pracy. To ułatwia nam bardzo dużo, ponieważ zarabiając pieniądze łatwiej będzie się utrzymać na studiach, ewentualnie opłacać mieszkanie bądź akademik. 

    Wydaje mi się jednak, że problem tkwi głównie w naszej głowie. Wypadałoby się najpierw zastanowić co chcemy robić w życiu. Niekiedy to się wydaje naprawdę trudne, ale istnieje możliwość zmiany szkoły, jeżeli takowa nam się nie spodoba.

    Uważam więc - mimo różnych za i przeciw - że wybór dalszej drogi edukacji nie jest łatwą decyzją dla szesnastolatka, ponieważ większość młodych nie potrafi sprecyzować swoich zainteresowań.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1626