Tadeusz Mazowiecki
Data: 03-11-2013 o godz. 18:34:00
Temat: Żałoba


Ostatnio pożegnaliśmy bardzo ważną osobę w historii Polski. Zmarł Tadeusz Mazowiecki- ostatni premier PRL i pierwszy premier III Rzeczypospolitej...

Jego życiorys:

 

Tadeusz Mazowiecki urodził się 18 kwietnia 1927 roku w Płocku. Pierwsze doświadczenia jego życia  wiążą się z okupacją niemiecką i zbrodniami na które patrzył jako chłopiec. W 1944 roku
aresztowany zostaje jego starszy brat- wywieziony do Stuthoffu, przepadł bez śladu. Krótko po wojnie Tadeusz ukończył szkołę średnią- Małachowiankę w Płocku.

  Aktywność polityczną i społeczną zaczął w 1946 roku do Stronnictwa Pracy. Nim w Płocku zdołano rozpocząć działalność, Stronnictwo zostało zawieszone wskutek zablokowania jego możliwości i działania przez PPR.

Po długich latach powstał tygodnik "Więz". Jego redaktorem naczelnym był Mazowiecki, aż do 1981 roku. Tygodnik nawiązywał do współczesnych kultur i przemian społecznych na świecie.


Po powstaniu Komitetu Obrony Robotników  Mazowiecki należał do tych, którzy tworzący się ruch obywatelskiego sprzeciwu wspierali. Udzielił pamiętnego wywiadu w którym bronił więzionych i opowiadał się za demokratyzacją życia w Polsce, także za niezależnością związków zawodowych.


Po zwycięstwie Komitetu Obywatelskiego w wyborach czerwcowych, stał się jednym z kandydatów na premiera rządu. 24 sierpnia został przez Sejm powołany na urząd premiera, a 12 września został powołany przez rząd. Był to pierwszy rząd po tej stronie pękającej, ale nadal istniejącej żelaznej kurtyny, którym kierował polityk niekomunistyczny, a większość ministrów była związanych z dotychczasową opozycją.

W 1997 r. Mazowiecki należał do współautorów Konstytucji RP i był głównym autorem preambuły jej otwierającej.

W 2010 r. został doradcą Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
 
Zmarł w poniedziałek nad ranem. Miał 86 lat.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1624