Grzybobrania nadszedł czas!
Data: 17-10-2013 o godz. 08:25:50
Temat: Kultura


     Jak już chyba każdy wie, zaczęła się jesień, a co za tym idzie zbiory nie tylko owoców, ale i ... grzybów.

     Grzybobranie - niby banalna i łatwa rzecz, jednak jest inaczej. Jeżeli ktoś ma zamiar iść do lasu musi najpierw zapoznać się z atlasem grzybów. Każdy z nas powinien go ze sobą zabierać, aby nie zebrać trującego grzybka i sobie nie zaszkodzić. Aby prawidłowo zbierać grzyby musisz wyposażyć się w:
 - nożyk - którym będziesz ucinać częściowo ogonki grzybów (należy je pozostawić w lesie by powstała grzybnia na następny rok zbierania),
 - koszyk lub torbę z materiału naturalnego (nie wolno zbierać grzybów do plastikowego wiadra czy reklamówki, ponieważ grzyby parują, sinieją i stają się trujące)
 - no i oczywiście atlas grzybów.
     Wiele grzybów jest do siebie podobnych. Myśląc, że zbieramy prawdziwka czy kurkę możemy wziąć trujący grzyb. Dlatego należy zawsze dokładnie sprawdzać grzyby przy pomocy atlasu. Jeśli nie jesteś pewien czy grzyb jest jadalny czy nie po prostu go zostaw. Bardzo ważna uwaga! Zapewne babcie każdemu z Was powtarzały, że jak poliżecie grzyba i jest on trujący, poczujecie gorzki smak. Nieprawda, wiele grzybów jadalnych na surowo ma gorzki smak, a poza tym jeśli spróbujemy trujący grzyb możemy za to zapłacić zdrowiem, a nawet życiem.
     Pamiętaj, więc kolego, aby zbierać grzyby z głową i rozwagą. Jeden błąd możesz przypłacić życiem swoim lub najbliższych.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1610