Polska i jej bogactwa
Data: 07-10-2013 o godz. 15:54:34
Temat: Kultura


   "Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie." - tak mówi pewne polskie przysłowie. Czy to na pewno prawda? Kto z Was wiedział o tej pięknej miejscowości?...


   Miejscowość na północy naszego kraju ma bardzo podobną nazwę do nazwy znanego napoju. Różni się tylko dwoma literami. Szymbark – bo o nim mowa – to wieś w województwie pomorskim. Znajduje się tam dom „do góry nogami”, Dom Sybiraka i najdłuższa w Polsce (a nawet na świecie) deska z jednego wielkiego drzewa – ma ona 37 metrów długości.

   Dom na dachu jest symbolem wielu sprzeczności, które panowały w czasach komunizmu. Już po chwili od wejścia do tego budynku kręci nam się w głowie. Jest to wynikiem zaburzenia błędnika, który znajduje się w naszym mózgu.

   Dom Sybiraka ma w przybliżeniu 240 lat. Został przywieziony do Polski aż z Syberii, jest to ok. 8100 km. Podczas wojen to właśnie do tej części Rosji byli odsyłani Polacy. Właśnie w takich, mizernie wyglądających chatach mieszkali.

   Pociąg Donikąd - tak się teraz nazywa pociąg, którym wywożono zesłańców na Syberię. W każdym wagonie było minimum 50 osób. Ich podróż trwała od jednego do trzech miesięcy.

   W Szymbarku znajduje się także rekonstrukcja bunkra, czyli schronienia pod ziemią, w którym chowali się żołnierze. Gdy pokonamy wąskie korytarze trafimy do sali, w której możemy usłyszeć odgłosy wojny. Wszystko jest tak realistyczne, że można by pomyśleć, że nad nami toczy się wielka bitwa.

   W zimie odbywa się tam słynny zlot Mikołajów. Jest to wspaniała rozrywka dla dzieci.

   Znajduje się tam jeszcze wiele pojedynczych, co nie znaczy, że mniej ciekawych zabytków, takich jak Kaplica Jedności Narodowej, wielki piec chlebowy czy największy koncertujący fortepian, który jest wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.  
Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1601