Najwyższe, największe i najmniejsze ze wszystkich.
Data: 28-09-2013 o godz. 12:41:38
Temat: Nauka


  Wysoko wzbijające się budynki „patrzące” z góry na ludzi, skłaniają do wielu ciekawych przemyśleń, a celem mojego artykułu jest przybliżenie kilku wiadomości na ten temat…  Najwyższą górą, mierzącą od poziomu morza, pozostaje Mount Everest– 8848 (8850) m n.p.m., natomiast szczyt Matterhorn w Szwajcarii pozostaje najbardziej wyróżniającym się na świecie. Najwyższym budynkiem jest wieża Burj Dubai. Ma wysokość 824 metrów. Wieża Eiffla jest również wysoka. Kolejnym olbrzymem jest wieża CN, atrakcja turystyczna Toronto.

  Borobudur jest największą na świecie sakralną buddyjską budowlą. Zamek Chambord jest największym z ogromnej liczby zamków znajdujących się w Dolinie Loary; ma 440 pokoi i setki kominków. 

  Największym zwierzęciem na ziemi jest płetwal błękitny. Podczas pierwszych siedmiu miesięcy życia, młody wypija 400 litrów mleka dziennie. Słoń afrykański jest największym ssakiem lądowym, natomiast tarantula goliat jest największym przedstawicielem pająków. 

  Fabryka Boeinga w Everett jest największym budynkiem na ziemi; 13,3 miliona metrów sześciennych. Najdłuższym mostem na świecie jest most Akashi Kaikyo; mierzy 3900 metrów długości. W Muzeum Terracotta możemy obejrzeć największą kolekcję glinianych figur wojowników i koni.

    W świecie olbrzymich drapaczy chmur możemy również znaleźć rzeczy, które są bardzo małe i zarazem uderzająco piękne. Najmniejsze muzeum na świecie jest jedną z największych atrakcji Arizony. Umieszczone w gablotach przedmioty są wyrazem niesamowitych umiejętności człowieka. Naukowcy wynaleźli najmniejszą lodówkę, a jej rozmiary to 25x15 mikrometrów. Najmniejsze stworzone wieczne pióro rysuje linie sto razy cieńsze niż objętość czerwonej krwinki. Cathie Jung jest posiadaczką najmniejszego gorsetu, który mierzy zaledwie 38 centymetrów. Właścicielem najmniejszego samolotu jest Juan Jimenez z San Juan. Samolot został zbudowany w domu i nosi nazwę Bede BD-5. Tom Wiberg ze Szwecji jest posiadaczem najmniejszego motocykla, natomiast najmniejszy samochód został zbudowany przy użyciu molekuł. Najmniejszym człowiekiem świata jest urodzony w 1991 r. Nepalczyk– Khagendra Thapa Magar; mierzy zaledwie 50 cm, a Chinka Zhu Haizhen jest najmniejszą kobietą na świecie i mierzy 79 cm.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1589